Hükümetin memur ve emekli maaş zammı teklifini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hükümetin memur ve emekli maaş zammı teklifini açıkladı

Son dakika haberi: Memur ve memur emeklilerine hükümetin zam teklifi için ilk bilgi geldi. 4 yıl için yüzde 70 zam talep ediliyor.

Çalışma Hayatı 13 Ağu 2023 09:58 27
Hükümetin memur ve emekli maaş zammı teklifini açıkladı

Son dakika haberi: Memura yapılacak zammı açıkladı.

Milli Gazete'den Alper İnaç bugün kaleme aldığı yazısında memurlara ve memur emeklilerine yapılacak maaş zammı hakkında açıklama yaptı. Sendikalar yüzde 110 zam talep ederken kira yardımı ve diğer yardımların artırılması da talep edildi. Kamu kesiminin teklifi ise yarın açıklanacak.

Zam teklfinin açıklanmasına kısa süre kala bir son dakika haberi geldi ve memur ile memur emeklilerine kamu kesiminin ne kadar zam teklif edeceği belli oldu. Söz konusu haberde memurlar için yüzde 70'lik zam teklifinin geleceği bildirildi:

"Ağustos ayının ilk gününde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilk toplantıyla birlikte başlayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde taleplerini kamuoyuyla paylaşan Memur- Sen; %110 zam, memurlara bayram ikramiyesi, 7 bin 650 lira kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15'te sabitlenmesi ve memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması taleplerini masaya sundu. Bu talepler üzerine hükümet ile yapılan ön görüşme trafiği tamamlanırken gözler 14 Ağustos'a çevrilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak olan toplantı da hükümet, 7. Dönem Toplu Sözleşme için ilk teklifini masaya getirecek. Memur- Sen'e bağlı olarak çalışmalarını yürüten 11 yetkili sendika masaya getirilen teklifi değerlendirmeye alacak ve konuya dair görüşme trafiği sıkılaşacak. Memurların talepleri üzerine teklifini yeniden değerlendirmeye alacak olan hükümet ikinci teklifini 17 Ağustos'ta yapacak" ifadeleri ile yayınlanan yazıda şu bilgilere yer verildi:

"Genel seçimlerin ardından göreve getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi, ekonomik krizin faturasını vergi zamlarıyla vatandaşın sırtına yüklerken milyonlarca emekliye ise zam yapmamıştı. Hazine'nin durumunun iyi olmaması nedeniyle zam yapılmamasının toplu sözleşme görüşmeleriyle memurlara da yansıtılacağı bilgisi kulislerde konuşulmaya başlandı. Memurların talep ettiği yüzde 110'lık talebin yerine ilk görüşmede yüzde 40 zam teklifini getireceği ikinci teklifte ise yüzde 70'lik oranını masaya getireceği konuşuluyor. Diğer taraftan memurların en önemli talepleri arasında yer alan 7 bin 650 liralık kira yardımının bazı büyük şehirlerde verileceği konuşulurken verilen destek rakamının ise talebin yarısı oranında olacağı konuşuluyor. Diğer taraftan hükümetin sunacağı toplu sözleşme teklifini Memur-Sen'in kabul etmeyeceği konuşulurken müzakerelerin hakem heyetine taşınması bekleniyor"

Sizce yüzde 70 zam yeterli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (27)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
neden hep memura zam pandemiden beri surekli memur ve emeklisine iyilestirme yapiyor ama zaten memnun olanda yok..oyunuzu ise isci ve isci emeklisinden aliyorsunuz..fakat kepceyle memura verip bulaştığını işçi emeklisine yaratıyorsunuz bu adaletsizlik..
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Niye zam yapılıyor anlamıyorum. enflasyon hızla düşüş trendinde, gabarda petrol, Karadenizde gaz, bu gazla anca gideriz
Ziyaretçi 10 Ay Önce
yeterli 9
Ziyaretçi 10 Ay Önce
%110 daha faydalı olur kira yardımıyla beraber çakışan tüm personel rahat bir nefes alır
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Çok bile