Hükümete Yakın Gazete Açıkladı: İşte Maaşlara Gelecek Ek Zam

Hükümete Yakın Gazete Açıkladı: İşte Maaşlara Gelecek Ek Zam

Memurlar, emekliler ve asgari ücretliler için hükümete yakın gazete açıklama yaptı. Açıklamada maaşlara yapılacak zam oranlarına yer verildi.

Çalışma Hayatı 11.6.2022 09:07 1
Hükümete Yakın Gazete Açıkladı: İşte Maaşlara Gelecek Ek Zam

Türkiye Gazetesi yazdı: Memura yüzde 45, emekliye yüzde 50, asgari ücretliye zam ise patronda.

Hayat pahalılığı vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Yaşanan pahalılık nedeniyle vatandaşlar , maaşlara zam bekliyor. Hükümet kanadından yapılan son dakika açıklamalarında memur ile emeklilere ek zam yapılacağına yer verildi. Asgari ücret konusunda da ek zam için umutlar patronun insafına kaldı. 

ENFLASYON YÜZDE 75'LERDE

Yükske enflasyonla mücadele devam ediyor ama enflasyon 21 yılın rekorunu kırdı. Son olarak açıklanan enflasyon yüzde 75'lere kadar gelirken son açıklamalar, maaşlara ke zam geleceğini gösteriyor. Memur ile emeklilere yapılacak ek zamlar netleşmeye başlarken asgari ücretli, patronun insafına kalmış durumda görünüyor. 

ASGARİ ÜCRET EK ZAM İÇİN TOP PATRONLARDA

Son açıklamalar sonrası asgari ücrete ek zammın zora girdiği görülüyor. Ekonomistler, asgari ücrete sene sonunda ek zam yapılacağını söylüyor. Bu konuda tek ihtimal var vergi alınmaması. Bu konuda net bilgi Haziran ayı sonunda belli olacak.

Ancak patronlardan son dakika açıklamaları geldi ve aşağıdaki işyerleri , çalışanlarına ek maaş zammı yaptı. İşte zam yapan patronlar:

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyesi firmalardan bazıları yüzde 20 zam planlıyor.

TGSD Başkanı Ramazan Kaya TYH Tekstil’de en az yüzde 20 zam yapıyor.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe yüzde 15-25 zam için çalışmaları olduğunu söyledi.

Birleşik Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel zam planlaması olduğunu, zamma devletin teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Ayakkabı Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sait Salıcı yüzde 20-30 zam yapmayı planladıklarını söyledi.

TAYAŞ Gıda brüt asgari ücreti 5.004 liradan 6.114 liraya çıkardı.

EMEKLİYE YÜZDE 50 ZAM

Şimdiye kadar açıklanan 5 aylık enflasyon yüzde 35.6 seviyesinde geldi. Haziran ayının enflasyonunun da açıklanması ile birlikte enflasyon farkının yüzde 40 seviyesinde olması ve emekliye en az bu oranda zam yapılacak. Ek zammın da eklenmesi ile birlikte maaş zammının yüzde 50 seviyesinde olacağına yer verildi.

Kamu personellerine ve emeklilerine ise yüzde 40-45 zam beklendiği bildirildi.

NE ZAMAN NETLEŞECEK?

Söz konusu zam kararları bu ayın sonunda netleşecek. Açıklama geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 16 Gün Önce
Çünkü akpye en çok oy verecek olan emekliler