Hiç evi olmayanlara 81 ilde ucuza arsa verilecek: Başvuru başlıyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hiç evi olmayanlara 81 ilde ucuza arsa verilecek: Başvuru başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, artan kira fiyatlarına önlem almak için hazine arazilerinin imara açılacağını duyurdu! İşte haberin detayları...

Emlak 11 Eylül 2023 10:33 23
Hiç evi olmayanlara 81 ilde ucuza arsa verilecek: Başvuru başlıyor

Hiç evi olmayanlara arsa müjdesi.

Özellikle İstanbul’da yaşanan kira artışlarıyla konut krizi büyüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için yeni formülleri açıklayarak, “Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu Hazine arazileri de yer alacak. Vatandaşın konut sorunu çözülecek” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut arzının artırılması, vatandaşın konuta ulaşımının kolaylaşması, kira fiyatlarının düşmesi için çözümleri sıraladı.

‘DEPREMDEN DOLAYI EV KİRALARI BİR ANDA ZIPLADI’
Sabah'ın haberine göre Özhaseki, "Özellikle depremden sonra ortaya çıkan manzarada arz-talep dengesi iyice şaşırdı. Deprem bölgesinde evini kaybeden 1 milyon 900 bin vatandaşımız oldu. Devletimiz 325 bin aileye kira yardımı yapıyor. Hatay'dan Maraş'dan Malatya'dan vatandaşlarımız başka şehirlere giderek ev kiraladı. İstanbul'a gelenler oldu. Bu şekilde 100 bin ev kiralanması fiyatları bir anda zıplatır İstanbul'da" dedi.

'MECLİS AÇILINCA İLK İŞ YENİ BİR YASA ÇIKARACAĞIZ'
Bunları dengeleme ve indirmenin yolunun arz-talep dengesini sağlamaktan geçtiğini anlatan Özhaseki, şunları kaydetti:

"Ne kadar çok arzda bulunursanız o kadar çok fiyatı aşağıya çekersiniz. Bu sorunun çözümü için bir tarafta deprem konutlarının yapımına devam ediyoruz. Arkasından epeyce bir arazi parselasyonu yaparak ve altyapısını hazırlayarak bunu arz etmemiz lazım. Şu anda birçok yerde artık müteahhitlik firmaları yüzde 50 ile çalışıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu inşaat maliyetlerini çok artırıyor, konut fiyatları yükseliyor. Bunun tersine dönmesi için o zaman bizim elimizdeki imkânları kullanmamız gerekiyor. Şu anda Milli emlak arazilerinin hepsi bizim bakanlığımızda. Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu Hazine arazileri de yer alacak. Vatandaşın konut sorunu çözülecek."

ARSA TAHSİSLERİ NASIL OLACAK?

Edinilen bilgilere göre kendi evini yapacaklar için hazine arazileri imara açılacak ve altyapısı tamamlanarak vatandaşlara uygun fiyatlara verilecek. Arsaları alan vatandaşlar, evlerini buralarda yaparak ev sahibi olabilecek. Siz hangi ilde arsa müjdesi bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

Bunun yanı sıra özel sektör için de arsa desteği bekleniyor. Arsa maliyetlerinin artması sonrası ev inşaatlarına ara veren emlak şirketleri, imara açılacak hazine arazilerinin üzerine konut yaparak bunları daha uygun fiyatlara vatandaşlara satacak.

BAŞVURU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Arsa için kanun teklifinin gelecek ay meclise geleceği ve yasalaştıktan sonra isteyen vatandaşlara uygun fiyata arsaların verileceği bildirildi. Başvuruların ise Kasım ya da Aralık ayında açıklanması bekleniyor. Başvurular başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden Finans7.com mobil uygulamamızı ücretsizi ndirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (23)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Ay Önce
Tüm iller. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına satılacaksa
Ziyaretçi 9 Ay Önce
arsa verilse dahi ev yapmak için uygun kredi verimesi gerekir yoksa kimde yspamaz
Ziyaretçi 9 Ay Önce
İstanbul ve kocaeli
Ziyaretçi 9 Ay Önce
İnşaAllah kuşadasida unutulmaz tokide yok burda inşaAllah duyarlar sesimizi
Ziyaretçi 9 Ay Önce
Yani hazine malı kalsa ekilip biçilse ucuza sebze meyve olsa ne bu her yer beton