Her an deprem olabilir diyen Naci Görür, deprem beklenen ilçeleri açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Her an deprem olabilir diyen Naci Görür, deprem beklenen ilçeleri açıkladı

Naci Görür'den son dakika açıklaması geldi. Görür yaptığı açıklamada Marmara'da her an deprem olabilir diyerek deprem beklenen yerleri sıraladı.

Her an deprem olabilir diyen Naci Görür, deprem beklenen ilçeleri açıkladı

Naci Görür, her an deprem olabilir diyerek deprem beklenen ilçeleri açıkladı.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den bir son dakika açıklaması geldi. Özellikle geçen gün Bursa merkezli meydana gelen 5.1'lik depremden sonra açıklamaları merakla takip edilen Görür, Cnn Türk ekranlarında Gazeteci ve Yorumcu Cüneyt Özdemir'e konuk oldu.

Görür burada olası Marmara depremine değindi ve riskli İstanbul ilçelerini açıkladı.

Geçen gün yaptığı açıklamasını yineleyen ve İstanbul'da deprem olma olasılığının yüzde 47 seviyesine kadar çıktığını söyleyen Görür, depremin meydana gelme periyodu hakkında ciddi çalışmalar olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bu depremin olma periyodu hakkında yapılan ciddi araştırmalar var. Bunlardan biri de ABD'li bir araştırıcının yapmış olduğu çalışma. Bu uluslararası dergilerde yayınlandı. Onun söylemine göre 99 depremlerinden sonra Marmara'da 7'den büyük bir depremin olma olasılığı %64 denildi"

Sözlerinin devamında bu çalışmaların revizyonunun yapıldığını söyleyen Görür, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Birkaç ay önce bu çalışmanın revizyonu yapıldı ve deprem bekleme olasılığımızı %47 olarak ifade edildiğini gördük. Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazı tura bile atsanız %50 şansla atıyorsunuz. %47 gerçekten büyük bir rakam. Bu da gösteriyor ki deprem konusunda öyle bizi rahat tutacak, sakinleştirecek zaman itibarıyla bir durum yok. Her an İstanbul'da bir deprem olabilir"

NERELER RİSKLİ?

Depremin en kötü etkileyeceği ilçeleri açıklayan Görür, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"İstanbul'da yapılan deprem harita çalışmaları var. Şöyle bir genelleme yapılabilir. İstanbul'un Avrupa Yakası, Asya Yakasına göre deprem açısından çok daha riskli. Bunun başlıca nedeni Avrupa yakasındaki zeminin özellikleri. Hem buradaki zemin çürük hem de bu zemin deprem dalgaları girdiği zaman, zeminin dinamik davranışları daha tahripkar, daha yıkıcı"

ŞİDDET BU BÖLGELERDE DAHA AZ OLACAK!

"Depremin şiddeti de görece olarak Avrupa yakasında daha fazla, Asya Yakası'nda nispeten daha az. Özellikle Avrupa Yakası'nda kıyı kesimleri, kıyıdan ilk 10 metre içeriğe girecek şeklinde olacak bant bölümünde depremin şiddeti 9'u buluyor. Bu da büyük bir şiddet. Yani en dayanıklı, çok iyi yapılmış binaların bile tahrip olacağı bir deprem şiddeti. O yüzden özellikle Avrupa Yakası'nda yer alan bölgeler, yani Zeytinburnu'ndan Haliç'ten tutun Silivri bölgesine kadar olan alan (Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgeleri) buralar gerçekten depremde görece daha ciddi etkilenecek yerler"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç