Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ekonomik Önlemleri Neler Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ekonomik Önlemleri Neler Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağı ekonomik önlemler merakla bekleniyor...

Ekonomi 09.6.2022 22:00 1
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ekonomik Önlemleri Neler Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bir basın açıklaması yayınlayarak içinden geçilen sıkıntılı döneme rağmen uygulanan politikalar sayesinde bu sürecin başaryla atlatılacağını belirtti ve yeni adımlar silsilesini kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurmasının ardından ekonomik önlemler merakla beklenirken bu önlemlerin neler olacağı merak ediliyor. Bu önlemlerin neler olacağına dair tahminler geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yükselen döviz kurlarına ve enflasyona dair yeni tedbirler alınacağını ve bu tedbirlerin bu akşam açıklanmaya başlanacağını duyurdu. Bu açıklama ile dolar kurunda gerilemeler meydana gelirken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tedbirlerinin neler olacağı merak edilmeye başlandı. Henüz bu tedbirler açıklanmazken ekonomi dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu’dan açıklama geldi.

BİREYSEL KREDİLERE SINIRLAMA GETİRİLEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın devreye sokacağı tedbirlere dair tahminlerini açıklayan Şenol Babuşcu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı bireysel kredileri sınırlama yoluna gidecektir. Bunun için BSMV artışı ve zorunlu karşılık uygulamasına gidilebilir.” dedi.

İHRACAT GELİRLERİNİN BOZDURULMA ORANI YÜKSELTİLEBİLİR

Şenol Babuşcu Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın alacağı bir diğer tedbirin ise, “İhracat gelirlerinin bozdurma oranın bir süre önce arttırılmıştı. Şimdi bu oranı yine yükseltebilirler. Tahminlerime göre ihracat gelirlerinin yüzde 60 veya 70’i bozdurulabilir. Merkez Bankası’na bu konuda yetki verilebilir.” olabileceğini söyledi.

KKM HESAPLARINDA FAİZ SINIRLAMASI DEĞİŞEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir diğer olası tedbirini de açıklayan Şenol Babuşcu, “Kur Korumalı mevduat Hesapları ile alakalı bir yeni uygulama yapılabilir. Bu hesaplara faiz sınırlaması uygulanıyordu. Bu faiz enflasyon karşısında yeterli gelmiyor. Bu sınır ya kaldırılabilir karar bankalara bırakılır veya bir başka oran faiz sınırı olarak belirlenebilir.” ifadelerini kullandı.

KATILIM BANKACILIĞI TEŞVİK EDİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı olası ekonomik tedbirlerinin sonuncusunu ise Şenol Babuşcu, “Dolarizasyonu önleyebilmek adına katılım bankacılığı teşvik edilecektir. Türk lirası cinsinden varlıklar katılım bankacılığına yönelebilir. Bunu cazip hale getirecek teşvikler uygulayabilirler. Bu şekilde bir cazip yatırım alanı oluşturulabilir.” şeklinde açıkladı.

Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 18 Gün Önce
Dünyanın tüm paketleri,seçimden bir sene önce denenmekte. 👏