Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması

Yüksek enflasyondan dezenflasyon sürecine geçiş dönemi bu ay sona eriyor. Kredilerde sıkılaşma devam ediyor. Konu ile ilgili açıklama Bakan Şimşek'ten geldi.

Kredi 29 Mayıs 2024 1
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'ten enflasyon açıklaması geldi. Bakan kredilerdeki sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi.

Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı paneline katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonda geçiş döneminin sonuna geldiklerini, bundan sonra dezenflasyon döneminin başlayacağını söyledi.

Bakan yaptığı açıklamada enflasyonun düşüşü için atılan adımlara dikkatleri çekerek, "Yeniden kapasite inşası için, kredibilite inşası için, para politikasının yeniden etkin bir şekilde inşası için kendimiz için bir geçiş dönemi öngördük. Biz ilk günden itibaren dedik ki, birinci yıl enflasyonun yükseleceği bir dönemdir. Bizim bir geçiş dönemimizdir dedik. Bu geçiş dönemi bu ay itibarıyla sona eriyor. Baz etkisinden bahsetmiyorum. Para politikasının enflasyon beklentilerini çıpalayacak düzeye gelebilmesi zaman alıyor. Şu anda biz dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Başlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir şekilde enflasyon inecek. Eylülde 40'lı rakamları görebiliriz. Ama süreç uzun sabır gerektiren bir süreçtir" değerlendirmesinde bulundu.

NE GEREKİRSE YAPILACAK

Merkez Bankası'nın rezervlerinin iyileşmeye devam ettiğini, yakında swap hariç net rezervlerin artıya geçeceğini söyleyen Bakan Şimşek, "Merkez Bankamız ne gerekiyorsa yapıyor. Çok iyi bir ekip var. Geleneksel para politikası anlamında ne gerekiyorsa yapıyor. Parasal sıkılaştırma, seçici kredi sıkılaşması, miktarsal sıkılaşma. Bunların tamamını, bütün araçları istediği şekilde şu anda uygulamaya koyuyor. Sonuç alacağımıza inanıyorum. Seçici kredi sıkılaştırmasında çok ciddi bir sıkılaştırma söz konusu. Bu biraz zaman alıyor fakat etkisini göreceğiz. Miktarsal sıkılaştırma burada da çok ciddi bir çaba var. Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine ve Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız. Çünkü maliye politikasının buradaki işlevselliği fiyat istikrarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaktır. Bütün politikaların bir maliyeti vardır. Biz şu anda miktarsal sıkılaşmaya gidildi, ilave sıkılaşmadan bahsediyorum. Geçen sene de adım atmıştık. Maliye politikası olarak da bir taraftan bütçe açığını geçen seneye göre daha düşük bir seviyede tutmak, yani mali genişleme üzerinden enflasyonun yaratılmamasını sağlarken bir taraftan da gerekirse likiditenin piyasadan çekilmesi konusunda biz Merkez Bankamızla yakın çalışacağız, ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

KREDİLERDE KÖTÜ HABER

Kredi çekeceklere kötü haber geldi. Gelen açıklamada Bakan, kredi sıkılaşmasının bir süre daha devam edeceğini söyledi. Zaten yüksek olan faizler nedeniyle kredi çekemeyen vatandaşlar, kredi çekmek için bir süre daha bekleyecek.

AYLIK ENFLASYONDA PATİKA

Aylık enflasyonun iyi bir patikaya oturduğunu söyleyen Bakan Şimşek, "Kredi büyümesinde yavaşlama var. Hedeflerimizle paralel gittiğine inanıyoruz. Aylık enflasyonlar aslında iyi bir patikaya oturmuştu. Fakat ocak-şubat bir miktar bir sapma var. Ama yönetilemez değil. Yönetilebilir bir sapmadır. Tekrar aylık enflasyonda bir patikaya oturuyoruz. Bizim hedeflerimize yakın bir patika. Piyasa henüz o noktada değil ama biz yönetilebilir olduğuna inanıyoruz. Gerekiyorsa ilave adımlar da atılacak" dedi.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 25 Gün Önce
kredi faizleri çok yüksek.yalan haberler