Hayat parası olana güzel: 7 milyonu olana bedavadan ev
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hayat parası olana güzel: 7 milyonu olana bedavadan ev

Ev almak isteyen ve nakitte parası olan vatandaşlara mevduat faizi getirisi ile bedavadan konut alma şansı. Detaylar yazımızda.

Emlak 9 Nisan 2024 0
Hayat parası olana güzel: 7 milyonu olana bedavadan ev

MEVDUATA PARASINI ATAN EV ALIYOR.

TCMB'nin politika faizini yüzde 50 seviyesine kadar çıkarmasından sonra mevduat faizleri de ciddi seviyelere kadar çıktı. 7 milyon liranın aylık faiz getirisi rekor seviyelere kadar çıktı. Rekorun kırılmasından sonra ev almak isteyenlere önemli bir açıklama geldi.

Sirius Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öncü yaptığı son dakika açıklamasında bankada parası olanların gelirlerini gayrimenkule yatırmaları çağrısında bulundu.

Öncü yaptığı açıklamada 7 milyon liraya ev almak yerine mevduata yatıranlara ayda 350 bin TL faiz ödemesi yapılacağını söyleyen Öncü, "Bu faizden elde edilen gelir 18 ay boyunca gayrimenkule yatırıldığı zaman vatandaş ana parasına dokunmadan yeni bir eve kavuşur. Üstelik bugün 7 milyon TL.'ye aldığı evin fiyatı bir buçuk yıl sonra neredeyse iki katına çıkar ve 14 milyon TL. olur. Yatırımcı ana parasıyla birlikte 3 katı bir kazanç sağlamış olur. Oysa bankada değerlendireceği para en fazla 2 katı gelir elde edebilir” dedi.

MEVDUAT GELİRİNİ YATIRIN

Ev yatırımı yapmak isteyenler faizler düşerse ne olacak sorusunu da sorarken soruya cevap veren Barış Öncü, şu ifadeleri kullandı:

“Faiz düşerse bankalardan alacakları kar oranı da düşecek. ELde ettikleri faiz gelirini gayrimenkule yatırırlarsa evin fiyatı sürekli artmaya devam edecek. Mevduat gelirini gayrimenkul ile sigortalamış olacaklar. Biz de Sirius Florida projemizde yüzde 10 peşin olmak üzere bu ödeme sistemiyle yeni yatırımcıları bekliyoruz. Pandemi sürecinden bu yana bazı ürünlerde yüzde 3 bine varan artışlar odu. Enflasyon arttığı sürece inşaat malzemesi, arsa fiyatları da yükselmeye devam edecek. Bu nedenle konut almak isteyenlerin zamana karşı avantaj sağlamaları için satın alma konusunda acele etmeleri gerekiyor”

YENİ KONUTLAR İÇİN ARSA ÜRETİLMELİ

Öncü açıklamasının devamında arsa üretimine değindi ve arsa sayısının artırılması ile konut üretiminin de artacağını ve konut fiyatlarının bu şekilde dengeye oturacağını söyledi. Öncü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İzmir'de merkezde büyük metrekareli arsa bulmakta zorlanıyoruz. Metrekareler büyüdükçe fiyatlar da çok artıyor. İnşaat sektörü olarak en büyük sorunlarımızın başında arsa geliyor. Kent merkezinde, artık tarla ve orman olma vasfını kaybetmiş ve kamuya ait binlerce dönüm arazi bulunuyor. Bunların alt ve üst ölçekli planlamaları yapılmalı ve vatandaşın lehine imara açılmalı. Alt ve orta gelir grubunun ev sahibi olabilmeleri için öncelik onlara verilmeli. Verimli topraklar ve ovalara konut yapılacağına bu alanlar değerlendirilmeli. Bu konuda alt yapı hizmetlerinin kolay kurulabileceği ve otoyola yakın noktalar tespit edilmeli. Deprem gerçeğini de unutmadan kentsel dönüşüme de aciliyet verilmeli. Gerekli kredi ve destekler sağlanarak bina bazında değil ada bazında planlama yapılmalı. Göreve başlayan tüm belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Gerekli planlama, imar ve altyapı çalışmaları için harekete geçme çağrısında bulunuyorum. Bizler müteahhitler dernekleri ve federasyonları olarak tüm desteği vermeye de hazırız”

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç