Hasta bakıcı, gündelikçi, çocuk bakıcısı, bahçıvan ve kapıcılara 500 TL asgari ücret desteği

Hasta bakıcı, gündelikçi, çocuk bakıcısı, bahçıvan ve kapıcılara 500 TL asgari ücret desteği

Gündelikçilere, hasta bakıcı, bahçıvan, çocuk bakıcısı ve kapıcılara 500 TL'lik asgari ücret desteği hakkında açıklama geldi.

Çalışma Hayatı 19 Eylül 2023 10:56 0
Hasta bakıcı, gündelikçi, çocuk bakıcısı, bahçıvan ve kapıcılara 500 TL asgari ücret desteği

Gündelikçilere, hasta bakıcı, bahçıvan ve çocuk bakıcılarına 500 TL asgari ücret desteği.

SGK tarafından yayınlanan genelgeye baktığımızda 2023 yılı ikinci yarısında işçi başına 16 lira 66 kuruşluk asgari ücret desteğinin uygulanacağına yer verildi. Aylık destek tutarı 500 lira oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, gereken koşulları sağlayan işçiler için asgari ücret desteğinin doğrudan başlatılacağına yer verildi.

Konu ile ilgili gelen bilgilere göre asgari ücret desteğinden çocuk bakan kişiler, gündelikçiler, hasta bakıcıları ve bahçıvan ile konut kapıcısı gibi ek iş yapanlar da faydalanabilecek. Destek tutarı prim ödemesinden düşülüyor.Bu şekilde yapılacak ek ödemelerle gündelikçilere, bakıcılara, bahçıvan ile kapıcılara ayda 500 liralık destek ödemesi veriliyor.

İşyerlerine asgari ücret desteği verilirken 2022 yılının aynı ayı ile ilgili SGK'ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 324 lira ve altında bildirilen işçilerin çalışma gün sayıları dikkate alınacak ve ilk defa bu sene işçi çalıştıran işletmelerde ise tüm işçilere destek uygulaması yapılacak. Daha önce kurulan, 2022 yılında hiç işçi çalıştırmamış işletmeler de bu sene çalıştıracakları tüm işçiler için destek faydalanabilecek.

Destek ödemesi sigortalı çalışan işçilerin sigorta primlerine veriliyor ve primden destek miktarı düşülerek işverene maliyeti azaltılıyor. Söz konusu destek ödemesi aylık 400 Türk Lirası seviyesinde.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç