Harry Dent: En büyük ekonomik çöküş 2025'te
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Harry Dent: En büyük ekonomik çöküş 2025'te

Ünlü Finans yazarı Harry Dent yaptığı son dakika açıklamasında tarihin en büyük ekonomik çöküşünün gelecek sene yaşanacağını söyledi.

Ekonomi 23 Haz 2024 1
Harry Dent: En büyük ekonomik çöküş 2025'te

Ünlü Finans Yazarı: 2025 yılında tarihin en büyük ekonomik çöküşü yaşanacak.

Finans Yazarı ve Ekonomist Harry Dent bir son dakika açıklamasında bulundu ve gelecek sene tarhihin en büyük ekonomik çöküşünün yaşanacağını ve etkisinin Büyük Buhran'dan çok daha büyük olacağını söyledi.

Fox News adlı kalana konuk olan Dent burada yaptığı açıklamada merkez bankaları tarafından şişirilen ekonomik balonun henüz patlamadığını ve bunun patlamasının çok büyük, kötü etkiler yaratacağını sözlerine ekledi.

Dent yaptığı açıklamada Büyük Buhran dönemini anlattı ve ve o dönem ile bu dönem arasındaki farkı açıkladı. Dent açıklamasında, "1925-29 yılları arasında patlayan balon doğal bir süreçti, arkasında herhangi bir teşvik yoktu. Fakat bu defa durum farklı ve daha önce böylesi yaşanmadı" dedi. Ekonominin sürekli teşviklerle ayakta tutulduğunu ifade eden Dent, "Balon 14 yıldır şişiyor. Normalde beş ila altı yılda patlaması gereken balon, bu defa daha uzun sürdü. Dolayısıyla 2008-2009 krizinden daha büyük bir çöküş bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

BORSALARDA BÜYÜK ÇÖKÜŞ

Amerika'da borsa Mayıs ayında yüksek kapattı. Nasdaq 6.9, S&P 5.8 ve Dow Jones yüzde 2.3 oranında bir artış gösterdi. Dent açıklamasında bu yükselişlerin geçici olduğunu, Amerika borsalarında ciddi düşüşler beklediğini söyleyerek, "S&P'nin zirveden yüzde 86, Nasdaq'ın ise yüzde 92 düşeceğini göreceğiz. Nvidia gibi şirketler bile yüzde 98 değer kaybedecek. Tarihte sonu kötü bitmeyen tek bir balon bile olmadı ve bu seferki çok daha büyük ve hacimli" ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI NE OLACAK?

Geçen Aralık ayında da benzer açıklamalarda bulunan ve piyasaları uyaran Dent, piyasanın dip noktalarının 2025 yılının başları ile ortaları arasında görülebileceğini söyledi.

Konut krizinin balonun merkezinde olduğunu söyleyen Dent, ev fiyatlarının 2012 yılının en düşük seviyesine kadar ineceğini söyledi ve "Tarihte hiçbir zaman konutlar bu kadar yaygın bir şekilde sahiplenilmemişti. Çin ve Japonya gibi ülkelerde zenginler, potansiyel bir piyasa çöküşüne karşı teminat olarak artan sayıda boş mülk satın alıyor" değerlendirmesinde bulundu.

KRİZİN SORUMLUSU KİM?

Bazı isimler bu açıklamayı çılgınca bulurken birçok isim onun korku tacirliği yaptığını söyledi ancak Dent, sadece gerçekleri söylediğini bildirdi. Krizin sorumlusu kim sorusuna ise Dent, "Hükümet bu balona tamamen yapay bir ilaç enjekte etti. Hiçbir şeyi bedavaya elde edemezsiniz ve balonlar her zaman patlar. Bu çok ama çok yüksek bir olasılıktır" şeklinde cevap verdi.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
hadi inşallah 2 milyonluk ev 800 bin olacak