Hangi 19 ilçe il olacak? İşte şehir olmaya yakın ilçeler

Hangi 19 ilçe il olacak? İşte şehir olmaya yakın ilçeler

Bahçeli'nin 100 il çağrısı sonrası en merak edilen konu, hangi 19 ilçenin il olacağı konusu oldu. Peki hangi ilçeler il olacak?

Yerel Haberler 27 Ağu 2023 18:23 5
Hangi 19 ilçe il olacak? İşte şehir olmaya yakın ilçeler

Hangi ilçeler il olacak?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerden sonra yaptığı açıklamada il e ilçe sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

İl sayısının 100'e, ilçe sayısının ise 1000'e çıkarılması gerektiğini savunan Bahçeli, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür. 18 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen 13’üncü Olağan Büyük Kurultayımızda milletimle paylaştığım beş stratejik hedeften birisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne daha yerinde bir ifadeyle, Türk Tipi Başkanlık Modeli’ne sahip çıkmak, ilke, kural ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmektir. Bir başka stratejik hedef olarak da; sivil, geniş katılımlı, herkesi kapsayan, yeni yönetim sisteminin ruhuna ve dokusuna müzahir yeni bir anayasa hazırlığını göstermiştim. Demiştim ki, 'Milliyetçi Hareket Partisi bu kapsamda gerekli çalışmalarını sürdürmektedir ve önümüzdeki birkaç ay içinde hazırlıklarımız Allah’ın izniyle tamamlanacaktır.' Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasa konusunda sık sık dile getirdiği çalışmalarını Allah’a şükürler olsun ki 4 Mayıs 2021 tarihinde bitirmiş ve metin yazımı sonuçlanmıştır"

PEKİ HANGİ İLÇELER İL OLMAYA YAKIN?

Nüfusu kalabalık, yerleşimi çok olan ilçelerin il olması bekleniyor. Bahçeli'nin açıklaması sonrası çalışma yapılması durumunda aşağıdaki ilçelerin il olması bekleniyor:

Yüksekova, Hakkari

Kahta, Adıyaman

Edremit, Balıkesir

Polatlı, Ankara

Ünye, Ordu

Ergani, Diyarbakır

Kozan, Adana

Cizre, Şırnak

Elbistan, Kahramanmaraş

Ereğli, Konya

Lüleburgaz, Kırklareli

Bandırma, Balıkesir

Fethiye, Muğla

Nazilli, Aydın

Akhisar, Manisa

Erciş, Van

Manavgat, Antalya

Ereğli, Zonguldak

Siverek, Şanlıurfa

İskenderun, Hatay

Çorlu, Tekirdağ

İnegöl, Bursa

Alanya, Antalya

Tarsus, Mersin

Gebze, Kocaeli

Sizce başka hangi ilçeler il olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
Sorgun
Ziyaretçi 2 Ay Önce
mardin Kızıltepe
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Sivas ililnin suşehri ilçesi il olmaı
Ziyaretçi 2 Ay Önce
GEBZE İL OLMAYI ÇOKTAN HAKKETTİ BENCE ARTIK GEBZE İL OLSUN
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Ben Kayseri'liyim ve çok ilçeleri geziyorum, birkaç gün önce de Tavşanlı da bulundum gerçekten Tavşanlı il olmalı diye düşünüyorum, bunu hakettigini düşünüyorum.