Hane Başına 7 Bin 200 Lira Nakdi Destek Verilecek! Başvurular E-devletten...

Hane Başına 7 Bin 200 Lira Nakdi Destek Verilecek! Başvurular E-devletten...

Başvuru yapan her haneye toplamda 7 bin 200 lirayı bulan ödemeler yapılacak! 

Ekonomi 11 Tem 2022 20:59 0
Hane Başına 7 Bin 200 Lira Nakdi Destek Verilecek! Başvurular E-devletten...

Başvuru yapan her haneye toplamda 7 bin 200 lirayı bulan ödemeler yapılacak! 

4 milyon aileye 12 ay boyunca toplamda 15 milyar liralık destek sunulacak. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilecek. İşte detaylar...

Geçtiğimiz günlerde ‘Aile Destek Programı’ olarak tanımladığı yeni bir yardım kampanyasının startını vermişti. 4 milyon haneyi kapsayacak destekle ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca düzenli ödeme verilecek. Destek için başvurular alınıyor. Değerlendirme sonucunda hanelere gelir durumlarına göre yıllık 7 bin 200 liraya varan karşılıksız nakit ödeme gerçekleştirilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmakta. İhtiyaç sahibi herkes destekten faydalanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru da bulunabilir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması mecburiyeti bulunuyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten faydalanabilir. Program ilk açıklandığında net asgari ücret 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir şartı 1.417 olarak karşımıza çıkıyordu.

Asgari ücretteki artış bu yardımı almayı da rahatlaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya katılıyor.

Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı mevcut.

BAŞVURU TEKRAR YAPILABİLİR

Başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkanı veriliyor.

AYLIK 600 LİRA DESTEK

Başvurusu onaylanan vatandaşlara hane başına 450 lira ile 600 lira arasında desteklenecek. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilecek. Gelir 1.833 liralık gelir şartından ne kadar azsa ödeme de o oranda yükseliyor.

Yorumlar (0)

Seç