Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası 1.20 faizli ilk evini alacaklara konut kredisi başvuru tarihi açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası 1.20 faizli ilk evini alacaklara konut kredisi başvuru tarihi açıklandı

Son dakika haberi geldi. Gelen haberde ilk evini alacaklara devlet desteği konut kredisi için başvuru tarihi ile şartlarına yer verildi.

Emlak 25 Ağu 2023 16:30 10
Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası 1.20 faizli ilk evini alacaklara konut kredisi başvuru tarihi açıklandı

İlk evini alacaklara konut kredisi kampanyas geliyor: Tarih geliyor.

İlk evini alacaklara konut kredisi için yeni açıklama geldi. Gelen açıklamada kampanya tarihi ve kapsamı için ilk bilgilere yer verildi.

Özellikle son faiz artırımından sonra konut kredisi faiz oranları rekor düzeye kadar geldi. Yüzde 2.50'lerin üzerine kadar çıkan konut kredisinde 120 ay vade ile çekilecek 1 milyon liranın geri ödemesi aylık 26 bin 273 TL, 10 yılın sonunda toplam geri ödeme ise 3 milyon 159 bin lira. Yani vatandaş, çektiği kredinin 3 katından fazlasını bankaya geri ödemek zorunda kalıyor.

Bu nedenle son dönemlerde konut satışları ciddi şekilde azalırken arsa satışlarında hızlı şekilde yükseliş görülüyor. Ev alacak kadar parası olmayan, düşük miktarda paraya sahip olan vatandaşlar, parasını değerlendirmek adına arsa alımına döndü.

Ancak gündemdeki 1.20 faizli konut kredisi, sektörü canlandıracak gibi görünüyor. Yüksek enflasyon ortamında birçok kişinin bu kampanyaya başvuru yapacağını söyleyen uzmanlar, konut satışlarının ciddi şekilde artacağını söyledi.

Konu ile ilgili Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı'dan bir son dakika haberi geldi. Özelmacıklı yaptığı açıklamada konut satışlarında yaşanan düşüş ile ilgili, ''Konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22 düşüş var. İpotekli satışlarda düşüş var. Gayrimenkul yatırımcıları konut dışındaki yatırımlara da yöneldi. Arsa, arazi satışlarına son dönemde talep arttı. Konutta finansman nedeniyle bir problem vardı. Hükümetimizin de bu finansman sorununu çözmek için çalışmaları olduğu yönünde beklentiler var'' dedi.

1.20 KREDİ FAİZİ VE 180 AY VADE

1.20'lik faizle, 180 ay vadede verilmesi planlanan konut kredisi kampanyası üzerinde Merkez Bankası ile BDDK'nın çalıştığını söyleyerek sözlerini sürdüren Özelmacıklı, ''Merkez Bankası’nın ve BDDK’nın bu yönde çalışmalar yaptığını biliyoruz. Kamuoyuna da yansıyan düzenlemeden piyasaların beklentisi var. Konut kredi faizlerinin mevcuttan daha düşük olmasını bekliyoruz. Belirli şartlar dahilinde ilk evini alacaklara ilk evim kampanyası ile kolaylıklar sağlanmıştı. Konut kredilerinde düşük faiz beklentisi var. Bu noktada yeni düzenleme ile ilk evini alacaklar için 120 - 180 ay vade ve yüzde 1,20 kredi faiz oranlarıyla kolaylık sağlanması bekleniyor'' ifadelerini kullandı. 1.20 faiz 180 ay vadeli konut kredisi hesaplaması için TIKLAYIN

KAPSAMI NE OLACAK?

Özelmacıklı açıklamasının devamında konut kredisi kampanyasının detaylarına da değindi. Kampanyanın sadece sıfır konutlar için geçerli olması durumunda sıfır evin buna yetişmeyeceği, ev sayısının az olduğunu söyleyen Özelmacıklı, kapsam hakkında, "Kampanya açıklandığında elimizdeki yapı stoğunun da yeterli olmadığını düşünürsek ikinci el konutların da kampanyaya dahil edilmesi ilk konut alacakların beklentisi dahilinde. Kampanya dahilinde kredilerin belirli şartları sağlayan kişilere verilecek olması nedeniyle konut fiyatlarının çok fazla artması beklenmiyor. Gerek ikinci el ve sıfır konutlarda çeşitli stoklar var. Finansmana erişim kolaylaştığında arz talep dengesi de oluşacaktır'' ifadelerini kullandı. Kadın erkek konut grubumuza katılmak, bilgi alış verişi yapmak ve diğer kişilerle tanışmak için > TIKLA KATIL

BAŞVURU NE ZAMAN?

Konut kredisi kampanyasının Eylül ayında açıklanması ve Ekim ayında başlaması bekleniyor. Başvuru başladığında haberdar olmak için aşağıdaki linklerden mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (10)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Ay Önce
asgari ücretli vatandaş 1 milyonu çekip neyle ödeyecek acaba
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Cok fazla birikmisiniz olmadan bu kampanyalar bir ise yaramiyor. Onemli olan elinde avucunda parasi olmayan insanlari ev sahibi yapmak toki gibi ama satis yolu ile.
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Evini satanlar yuksek vergi odememek icin evin degerini cok dusuk gosteriyor dolayisiyla kredinin milyonda birini alabiliyorsunuz.
Ziyaretçi 10 Ay Önce
neden faizle neden haramla ev sahibi yapmaya çalışıyorsunuz bizi. yazıklar olsun
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Evini satmak zorunda kalıp tekrar ev almak isteyen neden yok