Halkbank hissesini tavan yapan haber Amerika'dan geldi: İşte Halkb'den gelen son dakika açıklaması

Halkbank hissesini tavan yapan haber Amerika'dan geldi: İşte Halkb'den gelen son dakika açıklaması

Son dakika haberi: Halkbank hissesini tavan yapan haber Amerika'dan geldi. Gelen haberde üst mahkeme, aleyhte verilen kararı iptal etti.

Dünya 19 Nisan 2023 23:56 0
Halkbank hissesini tavan yapan haber Amerika'dan geldi: İşte Halkb'den gelen son dakika açıklaması

Halkbank hissesi hakkında son dakika açıklaması.

Amerika'da görülen Halkbank davasından son dakika haberi geldi. Gelen haberde Halkbank'ın haklı çıktığı ve Amerika Yüksek Makemesi'nde kovuşturma açılabilmesine olanak sağlayan alt mahkeme kararını ipta letti. Halkbank hissesi daha sonra sert yükseldi.

İran'a yapılan yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank'ın Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında Amerika'da yargılanamayacağı yönündeki itirazını incelemeyi kabul etmişti. ABD üst mahkemesi, Halkbank aleyhine verilen kararı iptal etti. Halkbank hissesi bu karar sonrası tavan oldu.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Filiz Yılmazer söz konusu karar ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Yılmazer yaptığı açıklamada, "Uzunca süredir ABD ile Türkiye arasında Halkbank'la ilgili mesele vardı. Bu karar iki ülke arasında olumlu bir karar. ABD'de cezai kovuşturmayı gerektiren alt mahkeme kararı iptal edilmiş oldu. Olumsuz olarak nitelendirilen gelişme geri alındı. Halkbank hisseleri, bankacılık hisseleri ve BİST'te güçlü yükseliş gördük. Cezaya bağlanan kısım geriye alınmış oldu. BİST tarafında bankacılık endeksi tarafında sakinlik görüyorduk. BİST'te güçlü yükselişin olması için bankacılık endeksinden güç alması gerekiyordu. Olumlu gidişat görmemiz mümkün. Bankacılık endeksinin önemli dirençleri geçmesi BİST'e yarayacak. Seçim belirsizliği, Altın yükselişi, KKM faizleri BİST'e rakipler çıkarmıştı. 5200 direncini geçirecek bir hareket yaratabilir. Kısa vadede bankacılık hisselerinde kritik dirençlerin geçilmesinde görebiliriz. Bu karar Halkbank adına önemli karar. Risk ve stres vardı. ABD'den gelecek, olumsuz gelişmeler beklentisi vardı. Olumlu gelişme olması bankacılık hissesini olumlu etkileyecek bir gelişme yarattı. Siyasi bir tarafı olduğunu da görüyoruz. Bu karar iki ülke arasında ilişkilere olumlu yansıyacaktır. Cumhur İttifakı için olumlu bir gelişme" ifadelerini kullandı.

HALKBANK HİSSESİ YÜKSELECEK Mİ?

Bu haberin hisselere nasıl etki edeceği konusuna da değinen Yılmazer, "Ciddi bir davaydı, bu davadan dolayı hem iki ülke arasındaki ilişkiler hem de Halkbank'ın kamu bankası olması hasebiyle güven ve kredibilite açısından ciddi darbe yediğini biliyoruz. Olumsuz Haber akışlarında Hisse özelinde düşüşler olduğunu gördük. Hisseye yönelik talebin güçlü olacağını düşünüyorum" dedi.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7 yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç