Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19,5 Yıl Hapis Cezası!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19,5 Yıl Hapis Cezası!

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, görevden uzaklaştırılması ve yerine kayyum atanmasının ardından 19,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İşte haberin detayları...

Siyaset 5 Haz 2024 0
Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19,5 Yıl Hapis Cezası!

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a yönelik yürütülen terör örgütüne üyelik suçlamasıyla ilgili dava süreci sonuçlandı. Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildiği açıklandı.

'SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK' SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Mehmet Sıddık Akış, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) adayı olarak Hakkari Belediye Başkanı seçilmişti. Ancak, geçtiğimiz günlerde Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla Hakkari Valisi Ali Çelik, Akış'ın yerine Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Akış'ın terör örgütünün mahalle komisyonlarında faaliyet gösterdiği, küçük yaştaki çocukları ideolojik söylemlerle kandırarak örgüte katılımlarını sağladığı, Hakkari merkezinde yardım ve yataklık faaliyetlerini sürdürdüğü, örgütün kırsal alanından merkeze eylem amaçlı gelen teröristleri evinde barındırdığı iddia edilmişti.

Açıklamada ayrıca, Akış'ın terör örgütünün kırsal alanındaki kamplarına giderek üst düzey örgüt mensuplarıyla görüştüğü, Hakkari merkezinde örgüt karşıtı olan vatandaşları sözde vergi adı altında haraca bağladığı ve örgütten aldığı talimatlarla vatandaşları tehdit ettiği belirtilmişti.

Bu çerçevede Akış hakkında "silahlı terör örgütünü yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava dosyası bulunduğu ve yargılamanın devam ettiği ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç