Hakan Kara, 2024 asgari ücret zammının ne kadar olacağını açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hakan Kara, 2024 asgari ücret zammının ne kadar olacağını açıkladı

Hakan Kara yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücrete gelecek zamda hesapların değiştiğini söyledi ve yeni zammı duyurdu.

Hakan Kara, 2024 asgari ücret zammının ne kadar olacağını açıkladı

Hakan Kara grafikle açıkladı: Hakan Kara, asgari ücrete gelecek zammı açıkladı.

Asgari ücret görüşmelerine bir haftadan kısa süre kaldı. Daha önce 1 Aralık olarak belirlenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısı 11 Aralık tarihine ertelenmişti. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıya kısa süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yapmış ve tek zam geleceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİRDİ

2 zam beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek zam açıklaması, asgari ücrette hesabı değiştirdi. Tek zam beklentisi, asgari ücrete yüksek oranda bir zam beklentisini oluşturdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu. Kara yaptığı açıklamada asgari ücretin ne kadar olacağını hesapladı ve grafikle yaptığı değerlendirmesini paylaştı.

Kara yaptığı açıklamada ücret artış sıklığının senede 1'e indirilmesi halinde Merkez Bankası'nın yüzde 36'lık enflasyon tahminine göre hesaplama yapıldığında gelecek sene ortalamada ilave alım gücü kaybı yaratmayacak asgari ücretin yüzde 53.5 zamlanacağını söyledi.

Kara'nın açıklamasına göre asgari ücretin 17 bin 500 liraya çıkacağı görülüyor. Kara yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu hesabı nasıl yaptığıma ilişkin çok soru geldi. TÜRK-İŞ’in ölçtüğü açlık sınırının 2024’te %36 (TCMB tahmini) artacağını varsaydım (daha yüksek de olabilir).

Yılda bir kez ayarlama yapılacaksa asgari ücreti 2024 ortalama açlık sınırına eşitleyen değer yaklaşık 17.500 TL oluyor”

Grafik şu şekilde:

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
20.000 olsun bari niye açlık sınırının altında da oluyor asgari ucret
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Ben bu devlete bir hatırlatma yapayım. Ne diyor ALLAH (c.c) benim karşıma hangi günah ile gelirsen gel ama kul hakkı ile gelme diyor. Bütün asgarî ücret çalışanlarının hakkı size haram olsun
Ziyaretçi 6 Ay Önce
eğer anlık sınırı 20000 ise en düşük asgari ücret 25000 TL olmalı
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kendi bildiklerini okuyorlar sanki baska ulkeyi yonetiyoelar yazik ya bu halkin gencligin cocuklarin kendi halkinin hakkini nasil oduceksiniz 😡