Hac'da Sıcak Havalar Yüzünden 14 Kişi Hayatını Kaybetti! 17 Kişi Kayıp!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Hac'da Sıcak Havalar Yüzünden 14 Kişi Hayatını Kaybetti! 17 Kişi Kayıp!

Suudi Arabistan'da her yıl yapılan hac ziyareti sırasında çok sayıda kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Bu yıl en az 14 hacı adayı hayatını kaybetti, 17 kişi ise kayıp. İşte haberin detayları...

Haberler 17 Haz 2024 0
Hac'da Sıcak Havalar Yüzünden 14 Kişi Hayatını Kaybetti! 17 Kişi Kayıp!

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, hac ibadetini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’da bulunan en az 14 Ürdün vatandaşının hayatını kaybettiğini ve 17 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Yaşamını yitiren hacılardan en az 6'sının sıcak çarpması nedeniyle öldüğü belirtilirken, Suudi yetkililerle koordinasyon halinde cenazelerin ailelerinin isteklerine göre defnedilmesi veya nakledilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

HAVA SICAKLIĞININ 47 DERECEYE KADAR ÇIKMASI BEKLENİYOR

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bu hafta sıcaklıkların 47 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yayımladığı bir tavsiye kararıyla hava sıcaklıklarının tehlikeli seviyelere ulaşacağı uyarısında bulundu. Bakanlık, hacı adaylarının susuz kalmamaları ve özellikle günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 15.00 arasında dışarıda bulunmamaları gerektiğini belirtti.

Reuters'ta yer alan habere göre; son 30 yıl içinde hac sırasında yaşanan izdihamlar, çadır yangınları, aşırı sıcaklıklar ve diğer olaylar, yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu. 2015 yılında hac ziyareti sırasında meydana gelen izdiham ve kargaşa sonucu 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Bu trajik olay, hac organizasyonunun zorluklarını ve hacıların karşı karşıya kaldığı riskleri bir kez daha gözler önüne serdi.

KAYIP KİŞİLER İÇİN ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hacı adayları arasında kayıp olan 17 kişi için arama çalışmaları sürüyor. Ürdün yetkilileri, kayıp vatandaşların bulunması için Suudi Arabistan'daki yerel makamlarla işbirliği yapıyor. Kaybolan kişilerin en kısa sürede bulunarak güvenli bir şekilde ailelerine kavuşmaları için çaba gösteriliyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç