Günde 5 bin TL yevmiye ile işçi bulunamıyor: 'Herkes masa başı iş istiyor'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Günde 5 bin TL yevmiye ile işçi bulunamıyor: 'Herkes masa başı iş istiyor'

Usta bulunamadığını söyleyen sektör yetkilileri, günde 5 bin TL maaş verilmesine rağmen herkesin masa başı iş aradığını söyledi.

İş Dünyası 30 Mayıs 2024 6
Günde 5 bin TL yevmiye ile işçi bulunamıyor: 'Herkes masa başı iş istiyor'

Asgari ücretle masa başı iş arıyorlar: Ayda 150 bin TL'ye çalışacak eleman yok.

Türkiye Gazetesi'nden Kaan Zenginli bugün kaleme aldığı yazısında nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması konusuna dikkatleri çekti. Üretimin tehdit altında olduğu bildirilirken iş dünyası, yetişmiş eleman sayısının her geçen gün azaldığını söyledi.

Yetişmiş kalıpçı, demici, kaynakçı ve montajcı kadrolarının en çok aranan meslekler olduğunu söyleyen iş dünyası, çalışacak eleman olmaması nedeniyle günde 5 bin TL'ye kadar yevmiyelerin uçtuğunu söyledi. Bunun en büyük nedeni ise kolay yoldan para kazanma isteği.

Dekorasyon işi yapan Ramazan Karadağ isimli esnaf, uzun süredir personel sıkıntısı yaşadıklarını söyledi ve "Uzun zamandır eleman problemi yaşıyorduk. Pandemi ile birlikte sektörde bir açık oluşmuştu. Ancak Kahramanmaraş depremi bu açığı iyice büyüttü. Sektördeki en tecrübeli ustalar deprem bölgesine gitti. Bugün bir kaynak ustasına 5 bin lira yevmiye (günlük) veriyorum. Usta daha iyi bir iş bulduğunda bırakıp gidiyor. Bu durum işlerimize olumsuz yansıyor" ifadelerini kullandı.

2 SENE SONRA TÜRK USTA BULUNAMAYACAK

Bundan 2 sene sonra Türk usta bulunamayacağını söyleyen Karadağ, yetişmiş ustaların mühendislerden daha fazla kazandığını söyleyerek, "Yetişmiş bir usta bugün bir mühendisten daha çok para kazanıyor. Ama gençler emek gerektiren sektörlerden kaçıyor. Asgari ücrete razı olup masabaşı işlerde çalışmak istiyorlar. Türk ustalar belli bir yaşa geldi, zamanla emekli olacaklar. Bazı şirketler mecburen yabancı işçi çalıştırıyor" ifadelerini kullandı.

Aynı durum telefon tamiri, tekstil ve sanayide de var. İşyeri sahipleri ne çırak ne usta bulamadıklarını söyledi.

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 23 Gün Önce
İş nerde?
Ziyaretçi 23 Gün Önce
o delikanlı işveren kimse beni bulsun
Ziyaretçi 24 Gün Önce
Ne yazıkki bize hiçbir iş teklifi yok sadece kameralar karşısında yalan konuşuyorlar
Ziyaretçi 24 Gün Önce
ağam benle alay ediyi 😂😂
Ziyaretçi 24 Gün Önce
ağam benle alay ediyi 😂😂