Günde 10 saatten fazla çalışanlara Yargıtay'dan sevindiren haber
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Günde 10 saatten fazla çalışanlara Yargıtay'dan sevindiren haber

Yargıtay'dan son dakika haberi geldi. Gelen haberde günde 10 saatten fazla çalışanlara Yargıtay'dan sevindiren karar çıktı.

İş Dünyası 10 Mayıs 2023 08:36 1
Günde 10 saatten fazla çalışanlara Yargıtay'dan sevindiren haber

Günde 10 saatten fazla çalışanlara Yargıtay'dan iyi haber geldi.

Yargıtay'dan bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde Yargıtay, işten çıkarılan işçilerin fazla mesailerine ilişkin önemli bir karara imza attı.

İşten çıkarılan santral işçileri, bölge müdürlüğü hakkında şikayetçi oldu ve fazla çalıştıklarını, fazla çalışmalarına rağmen fazla mesai alamadıklarını söyledi. Müfedttişğler ise işçilerin günde 11 saatten fazla çalıştığını ve fazla çalışamları nedeniyle işçilerin fazla mesai alması gerektiğini belirten bir rapor yazdı.

Hazırlanan rapor mahkemeye sunuldu. Şirket avukatları ise söz konusu rapora itiraz etti ve işçilerin günde 11 saatten fazla çalışsa da haftalık ortalama çalışma süresinin 45 saati aşmadığını ve bunun fazla çalışma olarak tanımlanamayacağını söyledi.

Söz konusu itiraz Yargıtay'a gitti ve karar işçilerin lehine döndü. Kanunda belirtilen duruma göre çalışanlara 24 saat içinde kesintisiz 12 saat dinlenme süresi verilmesi gerekiyor. Çalışma süresi 11 saati aştığında ise kesintisiz dinlenme sekteye uğramakta. Yaşanan bu durum nedeniyle karar işçilerin lehine döndürüldü ve işçilere fazla mesai ödenmesine karar verildi.

GECE ÇALIŞANLARA 7.5 SAATTEN SONRA MESAİ

Gece çalışan işçilerde ise durum farklı. Gece mesaisi yapanlara 7.5 saati aşmaları durumunda haftalık 45 saatlik çalışmayı aşmasa bile fazla mesai ödenmesi gerektiğine yer verildi.

Alınan bu karar işçileri sevindirdi. Yargıtay kararı sonrası kurum, işçilere fazla mesai ödemesi yapacak.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 11 Ay Önce
Biz 12 saat çalışıyoruz ama mesai yok