Goldman Sachs, Türkiye'de faiz indiriminin başlayacağı tarihi açıkladı

Goldman Sachs, Türkiye'de faiz indiriminin başlayacağı tarihi açıkladı

Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda 2024 yıl sonu enflasyon ve faiz beklentisi paylaşıldı. İşte faiz indirimi beklenen tarih.

Ekonomi 13 Kasım 2023 0
Goldman Sachs, Türkiye'de faiz indiriminin başlayacağı tarihi açıkladı

Merkez Bankası politika faizini ne zaman indirmeye başlayacak? Goldman Sachs açıkladı.

Dünyanın önde gelen finans şirketlerinden Goldman Sachs, yaptığı son dakika açıklamasında 2024 yılının görünüm raporunu verdi. Yayınlanan verilere baktığımızda Türkiye ile ilgili kısım dikkatleri çekti.

Söz konusu rapora baktığımızda bu sene seçimden sonra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın başlattığı faiz artırımlarına devam edeceği ve politika faizini yüzde 40'lı seviyelere kadar çıkaracağı bildirildi.

Bankanın 024 raporuna baktığımızda 2024 yılının 3. çeyreğine kadar faizlerin yüksek kalacağı ve bu dönemden sonra Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlayacağı, yüzde 40 ile en tepeye ulaşacak politika faizinin 2024 yıl sonunda yüzde 25 seviyelerine kadar çekilebileceği bildirildi.

Goldman tarafından yayınlanan açıklamada 2024 yıl sonunda enflasyonun yüzde 35'e düşeceği bildirilirken enflasyonun düşmeye başlayacağı sene ortasından sonra faizlerde artık indirim tarafında geçileceğinin altı çizildi.

Merkez Bankası yaptığı son toplantıda yüzde 30 olan politika faizini 500 baz puanlık yükselişle yüzde 35 seviyesine çıkardı ve faiz artırımının devam edeceği yönünde mesaj verdi.

3. ÇEYREK NE ZAMAN? FAİZLER HANGİ AYDAN SONRA İNECEK?

3. çeyrek olarak adlandırılan bölüm 2024 yılı Temmuz ayından sonra gelecek aylardır.

KASIM PPK TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı 23 Kasım'da gelecek. Para Politikası Kurulu 23 Kasım saat 14.00'da Kasım ayı faiz kararının ne olacağını kamuoyuna açıklayacak.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;