Gazeteci Fatih Portakal, 'Hükümetten önce asgari ücreti açıklıyorum' dedi ve rakam verdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Gazeteci Fatih Portakal, 'Hükümetten önce asgari ücreti açıklıyorum' dedi ve rakam verdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez bir araya geldi. Rakam konuşulmayan toplantıya Fatih Portakal'dan tepki geldi.

Gazeteci Fatih Portakal, 'Hükümetten önce asgari ücreti açıklıyorum' dedi ve rakam verdi

Son dakika: Fatih Portakal, 'Hükümetten önce asgari ücreti açıklıyorum' dedi ve rakam verdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez bir araya geldi. Rakam konuşulmayan toplantıya Fatih Portakal'dan tepki geldi. Portakal rakam verdiği asgari ücret için de, "Oh be, bu yılın asgari ücretini iktidardan önce açıkladım ya!" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Fatih Portakal asgari ücret tahmini açıkladı. İşte Fatih Portakal'ın açıklaması;

"Türk-İş yetkilisi “asgari ücrette rakam konuşulmadı” diyor. Rakam hiç dillendirilmiyorsa siz niçin buluşuyorsunuz? İşin gerçeği şu: işveren ve işçi temsilcileri formaliteyi yerine getiriyor. Bugünün TR’inde rakam belirleme güçleri yok. Rakamı iktidar belirleyecek. İkisi de “kabul” diyecek. Nokta! Yine yazıyorum: yeni ücret 16.500/16.900 TL arası olacak. Oh be, bu yılın asgari ücretini iktidardan önce açıkladım ya!"

(Sizce yeni asgari ücret kaç TL olmalı? Yorumlar kısmından yazın.)

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısının ardından, “Rakam belirli olmadığından dolayı bir şey söyleme imkanımız yok. Zaten geçim şartları belli. Asgari ücretle çalışan insanların geçinemediği belli” ifadelerini kullandı.

"PARA VERENLER RAKAM SÖYLEYECEK"

Asgari geçim için düşündüğü ücret sorulan Ağar, “Biz talep eden kişiyiz. Biz para veren kişi değiliz. Para verenler bir rakam söyleyecek ki biz ona göre değerlendirme yapacağız. TÜRK-İŞ olarak bir para söylediğimiz zaman o fiyatın altına inme şansımız yok. İşveren tarafından ya da hükumet tarafından bir rakam gelmedi. Gelecek ki biz ona ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyeceğiz.

Kırmızı çizgi diye bir şey yok. Biz rakam söylemeyiz. İşveren diyecek ki, ‘Ben seni bu ücrete çalıştıracağım. Çalışır mısın çalışmaz mısın?’ Biz de diyeceğiz ki, ‘bu ücrete çalışırız, şu ücrete çalışmayız.’ TÜİK’ten de bir rakam gelmedi. Hiçbir yerden bir rakam yok. Belirli olduğunda sizinle paylaşacağız” değerlendirmesinde bulundu

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kendi geçinebilirmiymiş acaba