Gayrimenkul uzmanı açıkladı: Konuta ek vergi geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Gayrimenkul uzmanı açıkladı: Konuta ek vergi geliyor

Gayrimenkul iktisatçısı Ahmet Büyükdüman, gayrimenkul sektörüne ek vergi getirilmesiyle ilgili bir torba kanunda çalışma yapıldığını bildirdi.

Emlak 22 Ağu 2023 16:45 0
Gayrimenkul uzmanı açıkladı: Konuta ek vergi geliyor

Son dakika: Konuta ek vergi geliyor.

Ev alacaklara kötü haber az önce geldi. Gelen son dakika açıklamasında gayrimenkul sektörünü etkileyen son vergi düzenlemelerinin içerisinde yer aldığı geniş kapsamlı bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığına yer verildi. İşte son dakika haberinin detayları.

Ahmet Büyükdüman, Meclis'in açılmasıyla beraber bu konuda adım atılabileceğini, 2024'ten itibaren gayrimenkul sektöründeki alım satımlarda yeni bir vergi uygulamasıyla karşı karşıya kalabileceğimizi söyledi.

Mesele Ekonomi YouTube kanalında değerlendirmelerde bulunan Büyükdüman, şunları kaydetti:

"İçinde bulunduğumuz makroekonomik koşullar, bütçe açıkları, kur korumalı mevduat ödemeleri vs... merkezi hükûmetin vergi gelirlerini tabana yayma, doğrudan vergi gelirlerini artırma hedeflerini her gün duyuyorsunuz. 

Bu çerçevede Meclis açıldığı zaman gündeme gelmek üzere bir torba kanunda çalışma yapıldı. Bu torba kanun ile emlak vergileriyle ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağı, alım satımlarda gerçek piyasa değeri üzerinden vergileme yapılabilmesi için bir takım mekanizmalar üzerinde çalışıldığı haberlerine ulaştık. Her alım satımın bir şekilde ekspertiz raporuna bağlanması söz konusu olabilir.

Önümüzdeki yıl başından itibaren gayrimenkul sektöründe alım satımlarda yeni bir vergi uygulamasıyla karşı karşıya gelme ihtimalimiz çok kuvvetli."

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç