Flaş: Saxo Bank'tan Bakır ve Altın Yorumu Geldi

Flaş: Saxo Bank'tan Bakır ve Altın Yorumu Geldi

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen yaptığı son dakika açıklamasında altın ve bakır yorumlarını paylaştı.

Altın 20 Eylül 2022 18:59 0
Flaş: Saxo Bank'tan Bakır ve Altın Yorumu Geldi

Saxo Bank'tan son dakika açıklaması geldi ve dikkat çeken altın tahminlerine yer verildi.

Bankanın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, bugün Bloomberg Haber Televizyonu canlı yayınına katıldı. Canlı yayına katılan Hansen, burada altın fiyatlarına değindi. Doların sene başından bu yana yüzde 10 daha fazla güçlendiğini ve tahvil faizlerinde çok hızlı bir ralli olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Hansen, “Dolar bu yıl yüzde 10’dan fazla güçlendi. Tahvil faizlerinde çok hızlı bir ralli oldu. Bu da altın için karşı bir rüzgar oluşturuyor. Piyasalar, merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına alabilme yeteneğini sorgulamaya başlayabilir. Bu da altını hareket ettirebilir" ifadelerini kullandı.

BAKIR FİYATLARI NE OLACAK?

Açıklamasının devamında bakır fiyatlarını da değerlendiren Hansen, "Biz uzun vadede bakır fiyatları açısından çok yapıcı bir görüşe sahibiz. Piyasaya önümüzdeki yıl ek tedarik gelecektir. Genel olarak fosil dışı enerji oluşturmaya dönüşüm var; ama şu an bir enerji krizi yaşanıyor. Bakırın bilhassa önümüzdeki yıl yukarı yönlü hareket edeceği görüşündeyiz." ifadelerini kullandı.

PETROL

Enerji ve petrolde son aylarda bir iyileşme olduğunu söyleyen Hansen, "Yakıt ve petrolde, çok açık bir şekilde son aylarda biraz iyileşme oldu. Bunun sebebi Çin talebinde görülen yavaşlama. Şu an aslında bir baz bulmuş durumdayız. Ham petrolde varil başına 90 dolar diyebiliriz. Avrupa'da gaz piyasasında ise biraz daha dengelenme var, fiyatların biraz aşağıya geldiğini görüyoruz. Potansiyel olarak Avrupa’nın bu kışı hemen hemen iyi bir şekilde atlatabileceğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı ve sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Hâlâ Avrupa’da Rus petrolünün gelmesini engelleyen bir ambargo var. Rusya ihracatı diğer noktalara artırmaya devam edecektir; ama hâlâ bazı riskler olabilir. Mevcut petrolün azalması gibi bir risk olabilir. Buna bağlı olarak Brent’in fiyatını WTI’dan fazla görebiliriz."

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç