Flaş: Korkutan Dolar TL Tahmini Geldi: Büyük Kasırga Geliyor

Flaş: Korkutan Dolar TL Tahmini Geldi: Büyük Kasırga Geliyor

Son dakika haberi: Dolar kurunda korkutan açıklama geldi. Ünlü ekonomist, korkutan gelişmeyi aktardı.

Döviz 16 Kasım 2022 15:19 3
Flaş: Korkutan Dolar TL Tahmini Geldi: Büyük Kasırga Geliyor

Dolarda korkutan tahmin geldi: Tsunami geliyor.

Dolar kurunda son dakika açıklaması geldi. Yeniçağ Gazetesi Evren Devrim Zelyurt yaptığı son dakika açıklamasında dolarda büyük dalgaya hazır olunması gerektiğini söyledi.

Amerika'da enflasyonun beklentilerin altında gelmesi ile faiz artırımlarının azalacağı şeklinde beklentiler ile dolarda gerileme olduğunu ve borsa ile altının güçlendiğini söyleyen Zelyut, dolar endeksinin 112 seviyesinden 106'ya kadar düşerek yüzde 5 gerilediğini ve dolar'ın 18.45 TL'ye kadar düştüğünü söyledi. Daha sonra dolar yeniden 18.60 TL oldu ve şu dakikalarda 18.6152 TL seviyesinde seyrediyor. 

Burada bir konuya dikkatleri çeken zelyut, dolar endeksinde sert geri çekilme olmasına rağmen dolar TL'nin sadece 15 kuruş gerilediğini, daha sonra yeniden yükseldiğini söyledi. Dolar endeksi şu anda hala 106 seviyesinde. Ancak dolarda son günlerde yükseliş eğilimi var.

Zelyurt açıklamasında faizlerin , enflasyonun çok altında tutulduğunu ve milli pazarın değerinin düşürüldüğünü, bu işin de dolara dövize talebi arttırdığını söyledi. Sonuç olarak ithal yarı mamulle dönen sanayinin maliyetleri de artacak ve enflasyon daha da artacak.

İkinci durum ise sanayimizin düşük teknoloji içeren malları üretmesi ve bunları satması. Ancak ithalattan daha fazla ihracat yapamıyoruz. Rezervleri yükseltecek yükte hafif ama pahada ağır mallar üretilemediği için dolar kıtlıuğı yaşanacak.

Türkiye'de önümüzdeki günlerde dolar kıtlığı yaşanacağını söyleyen Zelyut, Rusya ve diğer ülkelerden gelen paralar olmasına rağmen dolar 18 lira seviyelerinde anca tutuluyor. Zelyut açıklamasında savunmanın kırılması durumunda yükselişin hızlanacağını söyledi.

Zelyut açıklamasında dolar kurunda bundna sonra tsunami başlayacağını söyledi.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com , herhangi bir araç konusunda yatırım tavsiyesi vermez.

Yorumlar (3)

Seç


Ziyaretçi 21 Gün Önce
bunları ekonoms diye yayinlamayinvsizde
Ziyaretçi 21 Gün Önce
kimdir bu zelyut yav
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Yalan haber dolar yükselecek 22 23 u görecek sizde göreceksiniz