Flaş İddia: AK Parti'nin Doları 9 TL'ye düşürme Planını ve Tarihini Açıkladı

Flaş İddia: AK Parti'nin Doları 9 TL'ye düşürme Planını ve Tarihini Açıkladı

Seçimlere 9 aydan kısa süre kala flaş iddialar ortaya atılmaya devam ediliyor. Son iddia ise doların 9 liraya düşürüleceği iddiası oldu.

Döviz 16 Eylül 2022 22:53 4
Flaş İddia: AK Parti'nin Doları 9 TL'ye düşürme Planını ve Tarihini Açıkladı

Flaş iddia: AK Parti'nin doları 9 liraya düşürme planı.

Son günlerde gündemde çokça dolaşan bir iddia var. Söz konusu iddia sosyal medya üzerinde gündem oldu ve çok konuşuldu. Bu konuda uzman isimler birçok yorum yaptı. O da AK Parti'nin doları 9 liraya düşürme planı adlı bir haber.

Sene başında 11 lira olan , şimdi ise 18.26 TL olan dolar kuru, sene başından bu yana TL karşısında yüzde 60 değer kazandı. Gelen son iddia ise, seneye çok kritik bir seçime gidecek olan hükümetin doları 9 liraya düşürme planı olduğu.

Seçimlere kısa süre kala sahaya inen anket şirketleri, vatandaşların en çok ekonomiden, döviz kurunun yüksekliğinden ve enflasyondna şikayetçi olduğunu bildirdi. Ekonomide fiyat istikrarı sağlanması en büyük temenni iken partiler, seçim çalışmalarını bu yönde şekillendiriyor.

Paraanaliz'in ekonomi yazarı Turhan Bozkurt'tan aktarılan son dakika bilgisinde Geçen Aralık ayında bir gecede doları 18 liradan 11 liraya kadar düşüren hükümetin aynı senaryoyu yeniden yapacağı iddia edildi. 

Merkez Bankası'nın bankaları sürekli incelediği ve talimatlar verdiği, döviz sattırdığı ve KKM'ye yönlendirdiği bildirilirken sıranın yurt dışında tutulan dövizlere geldiği belirtildi.  İddiada “Yurt dışı muhabir bankalarda yüksek döviz bakiyesi tuttuğunuzu biliyoruz. O dövizleri Türkiye’ye getirin” talimatı verdiği belirtildi.

Söz konusu haberde Eylül'e kadar süre verildiği belirtildi.

Bozkurt söz konusu yazısında, "İddiayı teyit etmek için görüştüğüm başka bir bankacı, “Evet, doğru. Herkes şaşkın.” ifadelerini kullandı." dedi. Haberde  "Merkez Bankası resmî olarak ilan etmese de 20-25 milyar dolar civarında bir dövizin muhabir bankalarda tutulduğunu tahmin ediyor. Bu paranın en az yüzde 20’sinin eylül ayına kadar Türkiye’ye getirilmesi isteniyor." denildi 

DOLAR ŞİMDİ NE KADAR?

Dolar kuru şu anda 18 lira 25 kuruş seviyesinde seyrediyor. Euro kuru 18.29 TL seviyesinde dururken gram altın ise 983 lira.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (4)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Seçimden sonrada ağlarsın
Ziyaretçi 15 Gün Önce
Sizin gibi zihniyetler olduğu surecede bu ülke duzelmez
Ziyaretçi 16 Gün Önce
Tamam güldük bir daha olmasın.
Ziyaretçi 16 Gün Önce
Başımızda ak parti olduğu sürece dolar düşmez..