Flaş haber: Kredi kartıyla nakit avans işlemleri durduruldu

Flaş haber: Kredi kartıyla nakit avans işlemleri durduruldu

Son dakika: Merkez Bankası'nın getirdiği kısıtlamanın ardından bazı bankalarda nakit avans çekimi durdurulurken bazı bankalarda limit düşürüldü.

Ekonomi 18 Mayıs 2023 13:51 0
Flaş haber: Kredi kartıyla nakit avans işlemleri durduruldu

Son dakika: Kredi kartına nakit avans kapandı.

Merkez Bankası'nın getirdiği kısıtlamanın ardından bazı bankalarda nakit avans çekimi durdurulurken bazı bankalarda limit düşürüldü.

Merkez Bankası, 16 Mayıs’ta yayımladığı yeni regülasyonla ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırmıştı.

Dünya gazetesi Hamide Hangül’ün haberine göre Bankacılık kaynakları “Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” dedi.

Sektör temsilcileri, bir ay öncesinde herkesin faiz oranı düşük olduğu için yüzde 1,36’dan kredi kartından nakit avans kullandığını belirterek, söz konusu durumun bankaların zararına bir durum olduğuna işaret etti.

Bankacılık sektörüne göre talep enflasyonu kısılmaya çalışılıyor.

Yorumlar (0)

Seç