Flaş: Benzin ve motorinin 50 TL olacağı tarihi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Flaş: Benzin ve motorinin 50 TL olacağı tarihi açıkladı

Son dakika haberi geldi. Ahmet Akın yaptığı son dakika açıklamasında benzin ile motorin litresinin 50 lira olacağı tarihi verdi.

Emtia 20 Ağu 2023 23:04 0
Flaş: Benzin ve motorinin 50 TL olacağı tarihi açıkladı

Korkutan açıklama: Benzin ve motorinin 50 lirayı geçeceği günü açıkladı.

Son dönemlerimiz zamlarla geçti. Seçimlerden sonra dolar kurunun ciddi şekilde yükselmesi ile birlikte akaryakıta art arda zamlar geldi. Buna ek ÖTV artışının da yapılması ile birlikte seçimlerden sonra benzinin de motorinin de fiyatı 2 kat arttı. Yaşanan artışların devam edeceği açıklandı.

Akaryakıta gelen zamlardan sonra bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zamların başta nakliye ve ulaşım olmak üzere tüm sektörlere kötü etki ettiğini, üretim ve taşıma masraflarının artmasına, bununla paralel olarak enflasyonun da artmasına neden olduğunu söyledi.

Seçim öncesi verilen Gabar'da petrol müjdesine değinerek açıklamasına başlayan Akın, "AK Parti iktidarı seçim öncesi Gabar’da bulunan petrol ile akaryakıt ürünlerinde yerli üretimin artacağı ve fiyatların ucuzlayacağı yönünde algı da yarattı. Ancak bugün gelinen noktada bütün sektörlerde temel bir girdi olan akaryakıt fiyatları seçimden bu yana üç ayda durmadan artıyor" dedi.

BENZİN 50 LİRAYI GEÇECEK

Benzinin litresi 50 lirayı geçecek diyerek sözlerini sürdüren Akın, fiyatların 3 ayda ikiye katlandığını söyledi ve "Benzin ve motorinin fiyatları üç ayda ikiye katlanırken, mevcut ekonomi verileri bu artışın daha da süreceğini gösteriyor. Türk lirasında değer kaybı sürdükçe akaryakıt fiyatları daha da zamlanacak. Özellikle önümüzdeki sonbahar döneminde akaryakıt fiyatlarının 50 lirayı bile geçebileceği belirtiliyor" dedi.

YURT DIŞI İLE ALAKASI YOK

Benzin ve motorine gelecek zamların nedenine değinen Akın, "Akaryakıt fiyatlarındaki artışın nedeni uluslararası piyasaların etkisi olduğu görüşü de gerçeği yansıtmıyor. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında belirleyici olan brent petrolün fiyatı 14 Mayıs’ta 78 dolar düzeyindeyken, bugün 84 dolara işlem görüyor. Başka bir deyişle brent petrol fiyatındaki artış yüzde 7,6 oranıyla sınırlıyken, Türkiye’deki akaryakıt fiyatı neredeyse yüzde 100 oranında arttı" dedi.

"ENFLASYON YİNE YUKARI ÇIKACAK"

Enflasyon rakamlarının yine yukarı çıkacağını söyleyerek sözlerini sürdüren Akın, "Bu veriler dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarındaki artışın en büyük nedeninin Türk lirasındaki değer kaybı olduğu ortaya çıkıyor. Akaryakıt zamları; başta ulaşım ve nakliye olmak üzere bütün sektörlerde temel bir girdi olduğu için üretim maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Üretim maliyetlerinin artması çarşı, pazar ve raf fiyatlarına da zam olarak yansıyor. Başka bir deyişle akaryakıt zamları enflasyonda domino etkisi yaratacak. Litrede yaklaşık 6 liralık artış Temmuz 2023’te tarihi bir enflasyona neden olmuştu. Şimdi ağustos ayında da yapılan akaryakıt zamları enflasyonu daha da yükseltecek" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç