Flaş: Banka Hisseleri Ralliye Devam Ediyor: İşte Nedeni ve Yorumları

Flaş: Banka Hisseleri Ralliye Devam Ediyor: İşte Nedeni ve Yorumları

Borsada yabancı akını sürüyor. Son bir ayda ciddi alım yapan yabancılar, özellikle banka hisselerini uçurdu.

Borsa 8 Eylül 2022 12:49 0
Flaş: Banka Hisseleri Ralliye Devam Ediyor: İşte Nedeni ve Yorumları

Borsada bankaların rallisi devam ediyor: Rekor yabancı para girişi oldu.

Borsada son haftalarda başlayan ralli devam ediyor. Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre bankacılık hisseleri uçmaya devam ederken endeks, tarihinin en yüksek seviyesine kadar çıktı. Gelen son dakika bilgilerine göre Bist 100 endeksinin 8 Eylül saat 12.42 itibarıyla 3 bin 475 ile rekor düzeye geldiği görüldü. 

Bankacılık hisselerine baktığımızda Vakıfbank tavanla devam ederken son 1 aydaki yükselişin yüzde 173 olduğu görüldü. Halkbank hissesinde ise son 1 aydaki yükseliş yüzde 134 seviyesinde oldu. Bist Banka endeksinde ise son bir ayda yükseliş yüzde 72 seviyesinde oldu. Son bir aylık detaylara baktığımızda yabancı girişinin özellikle bankacılık hisselerinde çokça olduğu görüldü. Hükümetin önlemlerinin karşılığı düşüreceği endişesi olmasına rağmen bankacılık hisselerine ciddi bir yatırımcı akını oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçen gün yaptığı açıklamada, Borsa İstanbul bünyesinde işlem görmekte olan şirketlere 1 ile 18 Ağustos günleri arasında 13.6 milyar liralık yani 750 milyon dolarlık yabancı yatırımcı girdiğini söylemişti. 

Ünlü ekonomistler ise bu duruma temkinli ve şüphe ile yaklaşıyor. Bunun kalıcı olmadığını söyleyen ekonomistler, hiçbir yerde bir bakanın borsayı önermediğini söyleyerek bu durumun şaibe oluşturduğunu söyledi.  Bakan Nebati geçen gün yaptığı açıklamada, borsada kazancın yüksek olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık” demişti.

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç