Flaş açıklama: Asgari ücrete ara zam, küçük olacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Flaş açıklama: Asgari ücrete ara zam, küçük olacak

Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücrete küçük bir zam geleceğini söyledi.

Flaş açıklama: Asgari ücrete ara zam, küçük olacak

Flaş açıklama: Asgari ücrete küçük bir zam gelebilir.

Temmuz ayının yaklaşması ile birlikte maaş zamları daha çok konuşulmaya başlandı. Memur ve emekliler Temmuz ayında enflasyon rakamlarının belli olması ile birlikte maaş zamlarını alacak. Asgari ücrette ise belirsizlik devam ediyor.

AK Parti yaptığı son açıklamalarda asgari ücrete zam olmayacağını bildirirken muhalefet, zammın mutlaka yapılması gerektiğini ifade etti ve zam yapılmazsa en sert tepkiyi ereceklerini söyledi.

KASADA PARA YOK

CHP'nin yaptığı ziyaret ile AK Parti'nin iadeiziyareti sonrası asgari ücrete ek zam daha çok konuşulurken Özgür Özel, kasada para kalmadığı için zammın yapılmadığını söyledi.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan bir son dakika açıklaması geldi. Zelyut yaptığı açıklamada erken seçime kapıların kapatılması sonrası asgari ücrete düşük miktarda bir zam yapılabileceğini söyledi.

Zammın gelmemesi durumunda ülkenin erken seçim sürecine girebileceğini söyleyen Zelyut, “Siyasi bir zincir kuralım. Eğer bu zamlar yapılmazsa, Özgür Bey ‘meydanlara ineceğim’ diyor. Bir şart söylemişti. Halktan erken seçim talebi gelirse, halk beni zorlarsa ben bu noktada oyuna girerim demişti. Meydanlara indiğinde halktan çıkın şu işi bitirin diye talep gelmeyecek midir? Geldiği zaman da iktidar partisine karşı ‘Hadi erken seçimi yapalım’ diyecektir. Tayip Bey de erken seçime götürecektir" ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRILARINA DİRENİR

Zelyut bunun olmayacağını ve Erdoğan'ın erken seçim çağrılarına direneceğini söyleyerek, "Hayır böyle bir şey olmaz. Tayyip Bey elinden geldiği kadar erken seçim çağrılarına direnir. Fakat şöyle bir durum var. Sonbahar enflasyonun yaz etkisi, baz etkisi geçtikten sonra… Bakın bayram günü can sıkıcı bir şey söyleyeceğim ama bu sonbahar ve kış geçmiş sonbahar ve kışlardan daha kötü olacak. Vergilerle, zamlarla alım gücünüz düşüyor. Ve fiyatlar kolay kolay deflasyona girmeyecek ve tam gaz yukarıya gitmeye devam edecek" dedi.

SADECE FAİZ ARTIRMAK İLE BU OLMAZ

Zelyut sözlerinin devamında, “Hükümetin enflasyonu ve fiyatları düşürmek için 2 alanda, tarım ve sanayide yapısal olarak mal miktarını arttıracak, şirketleri verimli kılacak ve fiyatlar genel düzeyini düşürecek önlemler almadığını görüyoruz. Faiz artışlarıyla bu iş yürümez. Haliyle er ya da geç bu baskılarla birlikte erken seçime doğru yönelebilir" değerlendirmesinde bulundu.

KURMAYLAR BUNU HESAPLIYOR: KÜÇÜK BİR ARA ZAM GELEBİLİR

Zelyut sözlerinin sonunda ise asgari ücrete düşük miktarda bir ara zam geleceğini söyleyerek, "Tayyip Bey’in kurmayları bunu hesaplamıyor mu? Bu konuştuğumuz siyasi zinciri, elbette hesaplıyor. Bu bağlamda belki çok küçük bir ara zamla, ‘bakın siz istediniz, normalleşme de var biz de yaptık’ diyelim diye küçük bir zam gelebilir. Eğer gelmezse, ben Türkiye’nin erken seçim sürecine doğru yöneldiğini görüyorum" dedi.

GELİRSE NE ZAMAN GELİR?

Asgari ücrete ara zam gelmesi durumunda 1 Temmuz 2024'ten itibaren geçerli olacak Bu nedenle asgari ücret görüşmelerinin Haziran sonunda gerçekleşmesi gerekiyor. Bu olmazsa zam gerçekleşmez. Zam görüşme tarihi belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 33 Gün Önce
erken seçim gelsin defolup gitsinler kiraya yılda iki kez zam yap ben sana oyunu vereyim ya...al