Fitch Açıkladı: İşte Türkiye'de Faizlerin Artırılacağı Tarih ve Bugünkü Faiz Kararı Beklentisi

Fitch Açıkladı: İşte Türkiye'de Faizlerin Artırılacağı Tarih ve Bugünkü Faiz Kararı Beklentisi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'de faiz artırımlarının hangi tarihten sonra geleceğini söyledi.

Son Dakika 22 Eylül 2022 08:35 0
Fitch Açıkladı: İşte Türkiye'de Faizlerin Artırılacağı Tarih ve Bugünkü Faiz Kararı Beklentisi

Fitch'ten Türkiye hakkında son dakika açıklaması: Faizler seçimden sonra yükselecek.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'ten faizler hakkında son dakika açıklaması geldi. Bugün açıklanacak faiz kararına saatler kala yayınlanan açıklamaya baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti   Merkez Bankası'nın faizleri, Hazira n2023 'te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinden sonra arttıracağını bildirdi.

Bugün açıklanacak faiz kararı ile ilgili beklentisini de paylaşan Fitch, faizlerin yüzde 13 seviyesinde sabit tutulmasını bekliyor.

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika'nın emtia fiyatları, artan faiz oranları ve enflasyon oranları ile ilgili webinarda bir değerlendirmede bulunan Fitch yetkilisi, Türkiye’de faiz artırım kararlarının seçim sonrası gündeme geleceğini söyledi. seçimlerden sonra faizlerin yükseltileceğine yer verildi.

Geçen gün Türkiye ile ilgili bir de büyüme tahmini yayınlayhan Fitch, Arz Şokları ve Enflasyon Dünya Ekonomisini Sert Bir Şekilde Buruyor başlıklı yayınlanan raporda kredi derecelendirme kuruluşu, ülke ekonomisinin güçlü tüketim ve ihracat artışı ile birlikte bu senenin ikinci çeyreğinde güçlü büyüdüğünü, sene sonunda ise 5.2 büyüyeceğini bildirdi. 2023 yıl sonu büyüme hedefi 2.9 olarak açıklanırken 2024 yıl sonu büyüme hedefi ise 2.9 olarak verildi.

Daha önce yayınlanan beklentilerde ise Türkiye'nin 2022'de 4.5 , 2023 'te yüzde 3, 2024'te ise 2.9 büyüyeceğine yer verilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını bugün saat 14.00'da açıklayacak.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç