Filiz Saraç İstanbul Barosu’nun İlk Kadın Başkanı Oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Filiz Saraç İstanbul Barosu’nun İlk Kadın Başkanı Oldu

İstanbul Barosu başkanlığı için 9 adayın yarıştığı seçimi, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Filiz Saraç kazandı.

Haberler 23 Ekim 2022 21:22 0
Filiz Saraç İstanbul Barosu’nun İlk Kadın Başkanı Oldu

İstanbul Barosu başkanlığı için 9 adayın yarıştığı seçimi, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Filiz Saraç kazandı. Saraç, 144 yıllık İstanbul Barosu’nun ilk kadın başkanı oldu.

Dünyanın en büyük barosu olarak belirtilen İstanbul Barosu'nda seçim yarışı tamamlandı. İstanbul Barosu Genel Kurulu'nun ikinci gününde baro başkanlığı için Haliç Kongre Merkezi'nde 09.00'da başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi. İstanbul Barosu'na kayıtlı 56 bin 944 avukatın seçmen olarak yer aldığı seçimde toplam 144 sandık kuruldu.

İstanbul Barosu Başkanlığı seçimi için 9 adayın yarıştığı seçimi Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan Filiz Saraç kazandı.

Toplam sayılan oyun 23 bin 918 olduğu seçimde 7 bin 101 oy ile oyların yüzde 29,69'unu alan Filiz Saraç, seçimi kazandı. Hasan Kılıç oyların yüzde 27,03'ünü, Mustafa Gökan Ahi ise yüzde 19,90'ını aldı.

HUZURUNDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM”

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşma yapan İstanbul Barosu'nun yeni başkanı Filiz Saraç, “Bana bu onuru yaşatan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu, 144 yıllık tarihiyle hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın onuru yaşatan İstanbul Baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum. Huzurunda saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

FİLİZ SARAÇ KİMDİR?

Filiz Saraç 1 Mayıs 1968 yılında Trabzon'da doğdu. Avukat olan Filiz Saraç, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Kamu Hukuku branşında yapmıştır. 32 senedir avukatlık yapan Filiz Saraç, İngiltere'de MBA işletme hazırlık eğitimini tamamlamıştır.

Filiz Saraç doğum tarihi : 1 Mayıs 1968

Filiz Saraç kaç yaşında : 54 yaşında

Filiz Saraç nereli : Trabzon

Filiz Saraç mesleği ne : Avukat, İstanbul Barosu Başkanı

1996 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu'na seçilen Avukat Saraç, görevinden istifa ederek Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun kuruluşunda görev aldı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun Baro Genel Kurulu seçimlerini kazandığı ilk seçim olan 2002 yılından 2004 yılına kadar, Baro Yönetim Kurulu'nda Genel Sekreterlik yaptı. Ayrıca çeşitli dönemlerde Türkiye Barolar Birliği Delegesi olarak seçilmiştir. TBB Eğitim Danışma Kurulu Üyeliği yapmıştır. Avukat Filiz Saraç çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinlikte konuşmacı olarak yer almıştır.8 Mart 2020'de; 1924 yılında kurulan ve 80 şubesi bulunan 'Türk Kadınlar Birliği' tarafından "Toplumda Hukukun Üstünlüğü ve Hak Arama Bilincine Katkıları" nedeni ile Ödüle layık görülmüştür.

Filiz Saraç 23 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Barosu başkanı seçilmiştir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç