Filiz Eryılmaz Faiz Kararı Sonrası Altın ve Borsanın Ne Olacağını Açıkladı!

Filiz Eryılmaz Faiz Kararı Sonrası Altın ve Borsanın Ne Olacağını Açıkladı!

Yaptığı analiz ve yorumlarla herkesin takip ettiği isim olan Filiz Eryılmaz, Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası altın ve borsanın nasıl seyredeceğini açıkladı! İşte haberin detayları...

Borsa 21 Kasım 2023 0
Filiz Eryılmaz Faiz Kararı Sonrası Altın ve Borsanın Ne Olacağını Açıkladı!

Dünya genelinde açıklanan enflasyon verilerinin beklenenden daha kalması ve yavaşlama gözlemlenmesi pozitif seyir izlenmesini saplarken, TCMB’nin faiz kararı ile ilgili gelecek her açıklama yatırımcıların odak noktası olacak gibi görünüyor.

Enflasyon kararının herkesi şaşırttı
Son haftanın en önemli gündem maddesi ABD’nin ekim ayı enflasyon rakamları olduğuna dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Filiz Eryılmaz, sürpriz enflasyon kararının herkesi şaşırttığını dile getirdi. Çekirdek enflasyon sabit beklenirken, beklentilerin altında kaldığınız. Bu durumun piyasa da “ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışı yapmaz” beklentisi yarattı diyen Eryılmaz, açıklamasında Aralık ve ocak ayına dikkat çekerek, Fed’in faiz artışı yapma ihtimali sonlandı ve pas geçme ihtimali yüzde 100’e çıktığını ifade etti. Doların geri çekilmesi ons altına yaradı.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD'den gelen olumlu  verilerin ardından ons altın uzun süredir görmediği seviyelere geriledi.  Ons altın 1893 dolara kadar düşüş gösterdi.

Ons altın bu durumda da 1990 üstüne atan fiyatlamayı getirdiğini belirten Eryılmaz, Perşembe ve Cuma günü borsadaki olumlu halin ana nedeni ABD’deki enflasyon oranı olduğunu ve gram altının da yükselişi devam ettiğini belirtti.

Borsa hangi süreçte alım fırsatı sunuyor?
TCMB’nin faiz karıyla ilgili piyasa beklenti ayrıntılarına değinen Eryılmaz, “piyasa 250 baz puan artış bekliyor. Yüzde 35 olan politika faizi yüzde 37.5’e çıkacak” dedi

Borsa İstanbul A.Ş.

Eryılmaz, “Merkez Bankası parasal sıkılaşma gerektiği zaman devam edeceğini sürekli söylüyor bize göre, piyasa beklentisi seçim öncesi yüzde 40’a çıkarak orada durması seçime kadar da öyle kalması yönünde. Borsada bir yükseliş gözüküyor, fakat genele yayılan bir yükseliş yok ve işlem hacmi de yüksek değil. Bu açıdan da borsa yatırımcısının dikkatli olmasını gerek. Borsa’da genel olarak beklentim 7400’ün artık dip olduğu ve yatay hareketin bir süre daha devam edeceği yönünde. Bu durumda seçime doğru güçlü bir rallinin olmayacağı yönde. 3. Çeyrek bilançosunda iyi gelen hisseler 7400’ler, bu rakımın altında inmeler alım fırsatı sunuyor. Fakat borsada dikkatli olunurken, kredili işlemlerden uzak durmak gerekiyor. Altında her geri çekilme bana göre alım fırsatı” diyerek öngörülerini paylaştı.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;