Filiz Eryılmaz Açıkladı: Altın O Aydan Sonra Zirve Yapacak!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Filiz Eryılmaz Açıkladı: Altın O Aydan Sonra Zirve Yapacak!

Altınla ilgili yaptığı yorum ve analizlerle herkesin takip ettiği isim olan Filiz Eryılmaz, altın fiyatlarının yükseleceği tarihi açıkladı! İşte haberin detayları...

Altın 24 Ocak 2024 0
Filiz Eryılmaz Açıkladı: Altın O Aydan Sonra Zirve Yapacak!

ABD'de dördüncü çeyrek GSYİH verileri ve Fed'in tercih ettiği PCE enflasyon rakamları, piyasaların yönünü belirleyeceği belirtiliyor. Fed'in faiz politikalarının gündemdeki sıcaklığını koruduğu bir ortamda, ons altın 2.030 dolara sabitlendi. Gram altın ise ekranlarda 1.967 TL’den işlem görüyor.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD'den gelen olumlu  verilerin ardından ons altın uzun süredir görmediği seviyelere geriledi.  Ons altın 1893 dolara kadar düşüş gösterdi.

TGRT Haber ekranlarında ekonomi gündemini değerlendiren Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, geçtiğimiz hafta ons altında yaşanan baskının sebebini Amerika'dan gelen güçlü ekonomik veriler olarak açıkladı.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ

Eryılmaz, Amerikan ekonomisinin güçlü olması ve Fed'in erken faiz indirimine gitmeyeceği beklentilerinin altına olan baskıyı artırdığını belirtti. Ancak, altının düşüş eğiliminde olmasına rağmen güçlü bir şekilde düşmediğini ve direnç gösterdiğini ifade etti. Doç. Dr. Eryılmaz, bu durumun, altının güçlü durmaya devam ettiğini gösterdiğini belirterek, önümüzdeki dönemde altın fiyatlarında yükseliş beklentisi olduğunu vurguladı.

Altın 2 bin doları gördü, gram altın rekorda

2024 YILINDA TARİHİ ZİRVELERE ULAŞACAK

Altın fiyatlarının yılın ikinci yarısında daha fazla yükselebileceğini öne süren Eryılmaz, güçlü bir yabancı girişi olması durumunda doların daha fazla baskı altında kalabileceğini ifade etti. Türkiye'nin oyun planının ise dolar enflasyonunun altında değer kazanması olduğunu belirten Eryılmaz, TL'nin reel olarak değer kazanması durumunda doların baskı altında kalabileceğini söyledi. Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, bu durumun altının, özellikle 2024 yılında, tarihi zirvelere ulaşmasını sağlayabileceğini belirtti.

MARTTAN SONRA ALTIN YÜKSELECEK
Geri çekilmelerin orta ve uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatı olduğunu ifade eden Eryılmaz, bu dönemde ons ve gram altında alım için uygun ortam oluştuğunu belirtti. Yatırımcılara, önümüzdeki günlerde Amerika'dan gelecek verilere dikkat etmelerini ve olası geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirmelerini önerdi. Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, "Altını doğrudan ya da dolaylı her türlü varlık 2024 yılında kazandıracak. Fakat treni kaçırmamak lazım. Dolayısıyla bu aralar çok önemli. Artık alım fırsatını bu ara yakaladık, yakaladık. Sonra ikinci çeyrek itibariyle artık marttan sonra altında daha yüksek seviyeler görmeye başlayacağız." dedi.

Gram altın fiyatları şu dakikalarda 415 lira seviyesinde; altının ons  fiyatı ise 1842 dolardan işlem görüyor. İşte aracı kurumların altın  analizleri...

Eryılmaz alım fırsatının hala sürdüğünü belirterek, "Evet bence tren yine kaçtı. Geçtiğimiz sene en güzel alım fırsatının dönemiydi ama buna rağmen hala alım fırsatı veriyor. Bu hafta perşembe cuma Amerika’dan gelecek veriler, Avrupa Merkez bankasının faiz kararı hepsini birleştirdiğimiz bizim Merkez Bankamızın kararı var. Dolayısıyla bir geri çekilme olursa mutlaka alım fırsatı olarak değerlendirsin değerli." ifadelerine yer verdi.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç