Fed Üyesi 21 Eylül Faiz Beklentisini Açıkladı: İşsizlik Yüksek Olmasa Çok Daha Agresif Olurduk

Fed Üyesi 21 Eylül Faiz Beklentisini Açıkladı: İşsizlik Yüksek Olmasa Çok Daha Agresif Olurduk

Fed'in şahin üyesi, 21 Eylül'de açıklanacak faiz kararına dair dikkat çeken değerlendirmede bulundu.

Ekonomi 9 Eylül 2022 22:10 0
Fed Üyesi 21 Eylül Faiz Beklentisini Açıkladı: İşsizlik Yüksek Olmasa Çok Daha Agresif Olurduk

Fed'in şahin üyelerinden biri olan ABD Merkez Bankası (Fed) Üyesi Christopher Waller, Eylül ayının 21'inde yapılacak toplantıdan yüksek bir faiz artırımı beklediğini söyledi.

Yaptığı şahin açıklamalarla adından çokça söz ettiren Fed Üyesi Waller, Avusturya'da bulunan İleti Araştırmalar Enstitüsü'nde düzenlenen bir programa katıldı. Programa katılan Waller, burada yaptığı açıklamada faiz artırım beklentisi ile işsizlik oranları hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Waller yaptığı açıklamada, Fed'in önümüzdeki 20 ile 21 Eylül 2022 tarihinde düzenleyeceği toplantıda politika faizinde önemli bir artışı desteklediğini söyledi. 

Faiz artırılarına ihtiyaç olduğunu ve ekonominin bunu kaldırabileceğini söyleyen Waller, faiz artırımlarının agresif şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi. Waller yaptığı açıklamada, "Fed, ekonomi henüz bir yumruğu kaldırabilir durumdayken faiz artırımında agresif olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

İşsizlik rakamları ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Waller, eğer işsizlik düşük kalsa enflasyon için daha agresif davranılacağını söyledi ve "İşsizlik yüzde 5'in altında kalsaydı, enflasyon konusunda gerçekten agresif olabilirdik." ifadelerini kullandı.

13 EYLÜL'E BAĞLI

13 Eylül 2022 tarihinde İstatistik Ofisi tarafından enflasyon rakamları açıklanacak. Amerika'da Ağustos ayının enflasyonu, 21 Eylül'de yapılacak faiz toplantısına etki edecek. Enflasyonun beklenenden düşük gelmesi durumunda agresif faiz artırımı ihtimalinin düşmesi bekleniyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi, finans, emlak toki haberlerinden haberdar olmak için finans7.com'u takipte kalın.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç