Fatih Portakal asgari ücretteki 3 senaryoyu duyurdu: İşte 3 farklı senaryo
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Fatih Portakal asgari ücretteki 3 senaryoyu duyurdu: İşte 3 farklı senaryo

Son dakika: Sözcü TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücret için üç senaryoyu açıkladı.

Fatih Portakal asgari ücretteki 3 senaryoyu duyurdu: İşte 3 farklı senaryo

Fatih Portakal rakam vererek asgari ücretteki 3 senaryoyu açıkladı.

Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücret zammında geri sayım başladı. Sözcü TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücret için üç senaryoyu açıkladı.

TÜRK-İŞ'TEN REST: MASADAN KALKARIZ

Asgari ücrete yılda bir kez zam kararının kabul edilemez olduğunu belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ayrıca hükümetin asgari ücret için 14 bin TL olan açlık sınırının teklif edilmesi halinde masadan kalkacaklarını açık açık belirtti.

CANLI YAYINDA 3 FARKLI SENARYO

Farklı farklı asgari ücret rakamları konuşulurken Sözcü TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal canlı yayında 3 farklı senaryoyu açıkladı. Yüzde 40, 45 ve 50 oranında zam yapılabileceğini belirten Portakal, yüzde 40'ın altının olmayacağını ifade etti

Yaklaşan yerel seçimleri işaret eden Fatih Portakal seçimler nedeniyle zammında yüzde 55 olarak uygulanabileceğini öne sürdü.

İşte Fatih Portakal'ın o açıklamaları:

"Şimdi geldik senaryolara... Bugün bir arkadaş 'Asgari ücret ne olur, ne olmaz' dedi. 'En azından ekrana getirebilir misin?' dedi, bizde böyle bir şey yaptık. 3 senaryo var. Asgari ücret biliyorsunuz 11 bin 402 TL. Yüzde 40, 45, ve 50 olmak üzere 3 zam senaryosu var.

Yüzde 40'ın altı olmayacak arkadaşlar. Yüzde 38 enflasyon, yüzde 2 refah payı koysan yüzde 40. Ben yüzde 48 olarak tahmin ediyorum. Asgari ücret yüzde 40 olursa elinize geçecek para 15 bin 962 TL olacak. Devlet yüzde 45 zam yaparsa asgari ücret 16 bin 532 TL, yüzde 50 zam yapılırsa 17 bin 103 TL olacak.

Yani asgari ücretin rengi şu 15 bin 962 TL ile 17 bin 103 TL arasında olacak diye tahmin ediyorum. Yüzde 40'ın altı yok ama yüzde 50 üstü olma ihtimali var. Seçim var çünkü. Yüzde 55 zam gelebilir belki." 

ASGARİ ÜCRETTE ZAM SENARYOLARI

Asgari ücret için enflasyon hedefli tahminler aşağıdaki gibi oldu:

- Zam oranı yüzde 35 olursa asgari ücret 15 bin 392 lira 70 kuruş olacak.
- Zam oranı yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 962 lira 80 kuruş olacak.
- Zam oranı yüzde 45 olursa asgari ücret 16 bin 532 lira 90 kuruş olacak.
- Zam oranı yüzde 50 olursa asgari ücret 17 bin 103 lira olacak.
- Zam oranı yüzde 55 olursa asgari ücret 17 bin 673 lira 10 kuruş olacak.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

Asgari ücrette ilk toplantı 11 Aralık'ta yapılacak. Yapılacak 4 toplantı sonrası zammın Aralık ayının son haftasında belli olacağı açıklandı. 

Zam sürecinden haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Bitmek bilmeyen asgari ücret emekli maaş tranvası Bi yetti artık insanları canından bezdirdiler patronların cebi dolsun malına mal katsın Yazık günah bu insanlara resmen fakirlik değil köleleştirme....
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Ya artık bu zamlara bir dur diyin askeri ücret bu kadar ezilmesin deprem olur dsadece memurkara ek bir ödeme 6ayyapiliyor niye sadece memurlar mi depremi tek yaşıyor ya biz askeri ücretliler kimsenin umrunda bile degiliz