Fatih Altaylı'dan seçim iddiası: Seçimler 2024'e mi ertelenecek?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Fatih Altaylı'dan seçim iddiası: Seçimler 2024'e mi ertelenecek?

Son dakika: 14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimler, deprem nedeniyle ertelenecek mi? İşte detaylar.

Haberler 13 Şubat 2023 16:58 1
Fatih Altaylı'dan seçim iddiası: Seçimler 2024'e mi ertelenecek?

Son dakika: Seçim ertelenecek mi?

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki şiddetli depremlerde Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana başta olmak üzere çevre illerde can kayıpları, yaralanmalar ve maddi hasarlar meydana geldi. Depremin ardından 10 ilde OHAL ilan edilirken Mayıs ayında yapılması beklenen seçimlerin ertelenme ihtimali gündeme geldi.Peki seçim ertlenecek mi? İşte detaylar.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, iktidar kanadınca deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesinin ele alındığını belirterek, "Mevcut durumun, zaten bıçak sırtı giden bir seçim sürecini iktidar açısından iyiden iyiye olumsuz hale getirmesi sonucunda seçimin ertelenmesinin iyiden iyiye gündemde olduğu belli.

Seçimler En Az 6 Ay Ertelenebilir

Ben de birkaç gün önce Anayasa Mahkemesi’nin eski bir kararına atfen iktidarın şansını denemek isteyebileceğini yazdım. Pek çok hukukçu arayıp bunun mümkün olmadığını anlattılar" diye yazdı.

İktidarın seçimleri erteletme işini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) paslayacağını savunan Altaylı, "Önce bir seçim kararı alınacak. Sonra YSK, 4 ilde tamamen 6 ilde ise kısmen seçim sürecini yürütmesinin fiilen imkansız hale geldiğini bildirecek ve seçimlerin ertelenmesini isteyecek. Böylelikle seçimler en az 6 ay, muhtemelen bir yıl ertelenecek" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 17 Ay Önce
fatih altayli fictan yoksunudur