Fas'taki Depremin Kayıpları Çoğalıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Fas'taki Depremin Kayıpları Çoğalıyor!

Fas'ta gerçekleşen 7 büyüklüğündeki depremin acıları ve kayıpları çoğalıyor. Hayatını yitirenlerin sayısı 2 bini aştı... İşte detaylar...

Dünya 10 Eylül 2023 20:30 0
Fas'taki Depremin Kayıpları Çoğalıyor!

Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde can kaybı 2122, yaralıların sayısı 2421'e yükseldi. Adalet Bakanı Vehbi, bazı köylerin tamamen yok olduğunu söyledi.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Fas'ın Marakeş kentinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin, ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu. Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2122, yaralıların sayısı 2421'e yükseldi.

Fas basınına göre, Adalet Bakanı Vehbi, telefonla bağlandığı yerel bir televizyon kanalında, yıkıcı depremin merkez üssü çevresinde bulunan bazı köylerin tamamen yok olduğunu ifade etti.

Vehbi, ülkenin güneybatısındaki Tarudant kentinde bazıları tarihi olan çok sayıda eski mahallenin ciddi şekilde hasar gördüğüne dikkati çekerek, yetkililerin depremden etkilenen bölgelerde evlerine dönemeyen bölge sakinlerini barındırmak için çalıştığını kaydetti.

Önceliklerinin temel hizmetleri sağlamaya çalışmak olduğunu vurgulayan Vehbi, deprem nedeniyle kapanan Tarudant kenti çevresindeki yerleşim yerlerine uzanan yolları açma çalışmalarının da sürdüğünü aktardı.

NE OLMUŞTU?
Fas'ta 8 Eylül'de gece yerel saatle 23.10'da merkez üssü Marakeş kentine bağlı El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Depremin, başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilediği belirtilmişti.

Fas İçişleri Bakanlığı, depremde şu ana kadar 2 bin 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 59 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç