Fas'ta Depremin Acıları Büyüyor! Can Kaybı Bini Aştı!

Fas'ta Depremin Acıları Büyüyor! Can Kaybı Bini Aştı!

Dün Fas'ta gerçekleşen 7 büyüklüğündeki depremin acıları gittikçe büyüyor! Can kaybı bini aşmış durumda. İşte haberin detayları...

Dünya 9 Eylül 2023 22:46 0
Fas'ta Depremin Acıları Büyüyor! Can Kaybı Bini Aştı!

Fas'ta dün akşam meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde can kaybı bin 305'e yükseldi. Deprem, pek çok kentte ağır hasara neden olurken, yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma ekipleri, oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için sahaya indi. Depremin, ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğu belirtildi. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildi.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, dün yerel saatler 23.10 sıralarında, ülkede 7 büyüklüğünde ve 8 kilometre derinliğinde deprem olduğunu duyurdu. Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş'in El-Huz bölgesi olduğunu belirtirken, ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu.

Fas İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin pek çok kentinde hissedilen depremde can kaybı bin 305'e yükseldi.

Ölümlerin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua'nın bulunduğu aktarıldı.

Yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma ekiplerinin deprem nedeniyle oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için tüm imkanlarını seferber ettiği vurgulanan açıklamada, vatandaşlar sakin olmaya ve paniğe kapılmamaya çağrıldı.


ÇOĞU KENTTE HASAR VAR
Fas Kanal 1 Televizyonu, depremin pek çok kentte hasara yol açtığı bilgisini geçti.

"El-Yevm 24" haber sitesi, depremde Marakeş kentinde bazı binaların çöktüğünü belirtti.

Sosyal medya platformlarında halkın deprem sonrası sokaklara çıkmasına ve binaların çöküş anlarına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Yerel gazeteler, Fas'ta yerel saatle 23.10 sularında meydana gelen depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde hissedildiğini yazdı.

3 GÜN ULUSAL YAS
Fas Kralı 6. Muhammed, dün gece meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatına mal olan deprem nedeniyle ülkede 3 gün yas ilan etti. Fas Kralı, en kısa sürede, depremde yıkılan evlerin yeniden inşası için acil durum programı oluşturmakla görevli bir bakanlar komitesi kurulması talimatını verdi.

 

Yorumlar (0)

Seç