Faiz ve enflasyon bu duruma getirdi: Bankacılık sektöründe durum kötü

Faiz ve enflasyon bu duruma getirdi: Bankacılık sektöründe durum kötü

IMF'den enflasyon bankacılık üzerindeki etkileri hakkında son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklama ve detaylar yazımızda.

Ekonomi 2 Mayıs 2023 09:09 0
Faiz ve enflasyon bu duruma getirdi: Bankacılık sektöründe durum kötü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva'dan bankacılık sektörüne ilişkin son dakika açıklaması geldi.

Milken Enstitüsünce düzenlenen "Küresel Finansal Sistemin Durumu" başlığı ile düzenlenen bir etkinliğe katılan Georgieva, koronavirüs pandemisinden sonra Ukrayna'daki savaş ile birlikte son yıllarda bir dizi akıl almaz olayın yaşandığını söyledi. Düşük faiz oranlarından yüksek faiz oranları ile hızlı geçiş olduğuna yer verildi.

Faiz oranlarında hızlı şekilde yapılan artışın finans sektörünceki kırılganlıkları ortaya çıkardığını bildiren Georgieva, bankacılıkta önümüzdeki süreçte daha fazla zayıflığın ortaya çıkabileceğini söyledi. Sektör temsilcilerinin şokları önceden tahmin etmesi ve meydana geldiklerinde harekete geçmee hazır olmaları gerektiğini bildirdi.

Ekonomik büyümenin faiz artırımları ile birlikte yavaşladığını, ancak buna paralel olarak enflasyonun istenen kadar hızlı şekilde gerilemediğini söyleyen Georgieva, enflasyon rakamlarının yüm dünyada rahatsız edici bir şekilde bankaların hedeflerinin üzerinde seyrettiğini, bankaların faiz oranlarını enine sonunda enflasyonu düşürecekleri bir seviyede tutması gerektiğini söyledi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç