Faiz kararı sonrası ekonomistlerden dolar tahminleri geldi Yükselir mi, düşer mi son dakika
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Faiz kararı sonrası ekonomistlerden dolar tahminleri geldi Yükselir mi, düşer mi son dakika

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde Dolar kuru için tahminlere yer verildi. İşte ekonomistlerin faiz sonrası dolar tahminleri.

Döviz 24 Ağu 2023 19:38 0
Faiz kararı sonrası ekonomistlerden dolar tahminleri geldi Yükselir mi, düşer mi son dakika

Dolar yükselecek mi düşecek mi? Son dakika açıklaması geldi.

Dolar kuru hakkında son dakika açıklamaları geldi. Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra açıklama yapan ekonomistler, doların yeni yönü hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

FAİZ NE OLDU?

Yüzde 17.5 seviyesinde olan politika faizi 750 baz puanlık artırımla yüzde 25 seviyesine kadar çıkarıldı. Faiz kararı oldukça sürpriz oldu. Ekonomistler en fazla yüzde 20 bekliyordu.

DOLAR NE OLDU?

Faiz kararından sonra dolar kuru hızlı şekilde gerilemeye başladı. 27 lira 22 kuruş seviyesine kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesini gören dolar kuru, faiz kararından sonra hızlı şekilde geriledi ve 25 lira 64 kuruş seviyesine kadar gerileyerek 1,5 lira birden çakıldı.

Dolar ile paralel olarak Euro kuru da 27 lira 77 kuruşa gerilerken gram altın da hızlı şekilde 100 lira geriledi ve 1580 TL'ye düştü.

DOLAR NE OLACAK? YÜKSELECEK Mİ DÜŞECEK Mİ?

Ekonomistler yaptığı son dakika açıklamasında dolar kurunu değerlendirdi. İlk açıklama sıcağı sıcağına Hatice Kolçak'tan geldi. kolçak yaptığı açıklamada dolar kurunda yeniden yükseliş beklediğini söyledi. Kolçak yaptığı açıklamada, "Burada kalması hiçbir şekilde ekonominin işine yaramaz. Alım yapılması ile birlikte tekrar yuıkarı çıkacak. Kim alacak? En başta Merkez Bankası alıcı olur. Doların burada durmasının kimseye menfaati yok. Dış ticaret açığı veriyorsun. İthalata bağımlısın. İhracatta son noktaya glemişsin. İçeri para girmiyor. Hala dünya sıkılaşma sürecinde. Burada kalması mümkün değil. Çok geçmez belki hafta sonunu görmez yükselecek. Şu an hem gram altın hem de döviz ttarafında alım fırsatı bence oluştu" dedi.

Bir açıklama da Şenol Babuşçu'dan geldi. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu yaptığı son dakika açıklamasında dolar kurunda yeniden yükseiş beklediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Döviz kurundaki düşüş geçici. Kısa zamanda tekrar eski seviyelerine hatta üstüne çıkabilecektir. Panik işlemlerden kaçının"

Diğer yorumlar geldikçe sayfamızda paylaşacağız. Takipte kalın ve finans7.com mobil uygulamasını ücretsiz şekilde telefonunuza indirin.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Yazıda yer alan tüm veriler ve bilgiler, yalnızca bilgilendirme amacıyla "olduğu gibi" sağlanmış olup alım satım amaçlı veya finansal, yatırım, vergi, yasal, muhasebe ya da diğer konularda tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen her türlü alım satım işleminden önce fiyatları doğrulamak için aracı kurumunuza veya mali temsilcinize danışın. Finans7.com; yatırım danışmanı, mali danışman ya da hisse senedi aracısı değildir. Veri ve bilgilerin hiçbiri, bir menkul kıymetin ya da finansal ürünün satın alınmasına, satılmasına veya tutulmasına yönelik F7 Teknoloji tarafından yapılan bir yatırım tavsiyesi, teklif, öneri ya da talep değildir. Finans7 haber herhangi bir yatırımın tavsiye edilebilirliği veya uygunluğu konusunda herhangi bir taahhütte bulunmaz.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç