Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları Çakıldı! İşte Güncel Altın Fiyatları
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları Çakıldı! İşte Güncel Altın Fiyatları

Merkez Bankası'nın faizi %25 artırmasıyla birlikte altın fiyatlarında sert düşüş gerçekleşti! İşte karar sonrası güncel altın fiyatları ve detaylar...

Altın 24 Ağu 2023 14:26 0
Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları Çakıldı! İşte Güncel Altın Fiyatları

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası tarafından şu açıklamalar yapıldı: Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5’ten yüzde 25 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.


Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir.


ALTIN FİYATLARINA FAİZ DARBESİ! GRAM VE ÇEYREK ALTIN FİYATLARI DİBİ GÖRDÜ
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası gram ve çeyrek altın fiyatlarında düşüş başladı. Özellikle dolar kurunda yaşanan fiyat düşüşü altın fiyatlarını sert etkiledi. Peki 24 Ağustos 2023 güncel altın fiyatları ne kadar oldu? Merkez Bankası faiz kararı sonrası altın fiyatları kaç TL?

GRAM ALTIN NE KADAR?
Gram altın alış: 1.645

Gram altın satış: 1.646

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Çeyrek altın alış: 2.717

Çeyrek altın satış: 2.718

YARIM ALTIN NE KADAR?
Yarım altın alış: 5.446

Yarım altın satış: 5.447

TAM ALTIN NE KADAR?
Tam altın alış: 11.117

Tam altın satış: 10.846

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç