Faiz İndirimi Yok Diyen Bakan Nebati, 2022 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıkladı

Faiz İndirimi Yok Diyen Bakan Nebati, 2022 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıkladı

Yakın zamanda bir faiz indirimi yapılmayacağını söyleyen bakan Nebati, yıl sonu ve 2023 enflasyon beklentilerini açıkladı.

Ekonomi 06.6.2022 08:37 1
Faiz İndirimi Yok Diyen Bakan Nebati, 2022 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıkladı

Bakan Nebati: Faizler inmeyecek dedi ve yıl sonu enflasyon tahmini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dikkat çeken bir açıklama yaptı. Bakan Nebati açıklamasında dövizde istikrarı sağlamak için KKM'nin devreye alındığını , KKM'nin hazineye yükünün 21.2 milyar lira olduğunu söyledi. Eğer KKM'yi devreye almasalardı bütçe zararının 414 milyar lira olacağını söyleyen Bakan Nebati, konutta yeni düzenlemelerin de devreye alınacağını söyledi.

Kişilerin ilan sayfalarında sahte ilan paylaştığını söyleyen bakan Nebati, bir ev yok ama ev varmış gibi ilan konularak piyasa yükseltiliyor, diğer kişiler o evin fiyatına bakarak kendi evlerinin fiyatlarını yükseltiyor dedi. Şimdiye kadar 65 bin kişi tespit ettiklerini söyleyen Bakan Nebati, fırsatçılık yapanlardan bunun hesabını soracaklarını da söyledi.

ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Bakan Nebati yaptığı açıklamada 2022 yıl sonu için enflasyonun yüzde 48-49 beklediğini , 2023 yılı için enflasyon beklentisinin ise yüzde 19.9 seviyesinde olduğunu söyledi. 

FAİZ İNDİRİMİ YOK

Yakın zamanda bir faiz indirimi olmayacağını söyleyen Bakan Nebati, ekonomik göstergelerin iyileşmesinden sonra faizlerin indirileceğini söyledi. 

Dış ticaret açığının büyük bir sorun olduğunu, bunun en büyük nedenlerinden birinin enerji ithalatı olduğunu söyleyen Bakan Nebati, hidroelektrik santralleri ile bu açığın kapatılmasının planlandığını, turizm gelirlerindeki artış ve yağışların artışı ile ekim kasım aylarında tarım sektöründe verimlilik yaşanacağını ve piyasanın canlanmasını beklediklerini söyledi. 

AKKUYU NÜKLEER İLE KARADENİZ DOĞALGAZI

2023'in ilk döneminde Akkuyu Nükleer Santralinin devreye alınması ve Karadeniz gazının kullanılması ile açığın daha da kapatılacağı açıklandı.

Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 22 Gün Önce
Allahaskina bos yapmayin 20 yildir insanlari ici bos vaatlerle kandirdiniz arkadas nerede bu gaz noldu ulkenin barajlarina yapilmasi gereken sey gunes enerjisi santiralleri fakat insallah 2023 gormiyceksiniz