Faiz indirimi sonrası dolar TL tahmini geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Faiz indirimi sonrası dolar TL tahmini geldi

Son dakika haberi: Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra dolar tahmini açıklandı. Dolarda patlama beklendiği bildirildi.

Döviz 24 Şubat 2023 08:39 0
Faiz indirimi sonrası dolar TL tahmini geldi

Faiz kararı sonrası dolar tahmini açıklandı.

Önceki gün beklenen açıklama geldi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizleri 50 baz puan düşürdü. Yüzde 9 seviyesinden yüzde 8.5 seviyesine indirilen faiz kararından sonra dolar hakkında son dakika açıklaması geldi.

Geçen gün Fed tutanakları da açıklandı. Fed tutanaklarının açıklanmasından sonra faiz indirimi kararının gelmesi ile birlikte dolar TL'de yükseliş beklentileri artmaya başladı. Açıklanan Fed tutanaklarına baktığımızda enflasyon rakamlarının yüzde 2 seviyesine kadar gelene kadar kısıtlayıcı politikaların devam etmesi gerektiğine yer verildi. Bazı Fed üyelerinin 50 baz puanlık faiz artırımı .istediği, ancak genel görüşük 25 baz puanlık faiz artırımı yönünde olduğu bildirilirken kısıtlayıcı politikaların devam edecek olması, dolar kurunda yukarı çıkışı tetikledi.

Dün açıklanan faiz indirimi kararından sonra TL'nin savunmasının daha da zayıflaması anlamına geliyor. Dolar TL'de dış yardımlarla ve içeride yapılan müdahale ile birlikte denge sağlanıyor. Ancak faiz indirimi gelmesi sonrası dolar kurunda bir patlama etkisinin kaçınılmaz olduğu bildirildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Öyle ki enflasyon açısından dolar/TL önemli bir faktör. Dışa bağımlı ekonomide kur arttıkça halkın üzerindeki maliyet yükü artar. FED ve TCMB kararları, Türk halkının enflasyonla mücadelesinin devam edeceğini gösteriyor" denildi.

DOLAR NE OLDU?

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararından sonra dolar kuru sabit şekilde devam etti. Dolar 18.87 TL.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç