EYT'li olup emekli olmayanlar: Bu 8 maddeye dikkat
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

EYT'li olup emekli olmayanlar: Bu 8 maddeye dikkat

EYT'li olup emekli olmayan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. İşte gelen açıklama ve önemli uyarılar.

Emekli Haberleri 14 Ağu 2023 12:14 0
EYT'li olup emekli olmayanlar: Bu 8 maddeye dikkat

EYT'li olan, ama emekli olmayanların bu 8 maddeye dikkat etmesi gerekiyor.

2023 yılı başında çıkan EYT yasası ile 2 milyondan fazla kişiye emeklilik yolu açıldı. Emeklilik yolunun açılması ile birlikte birçok kişi başvurusunu yaparak emekli oldu ve emekli maaşını almaya başladı.

Bazı kişiler ise EYT'li olmasına rağmen emekli olmadı. Bu kişiler hakkında bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "EYT'li olup emekli olamayanların dikkat etmesi gerekenler" başlığı ile yaptığı açıklamada 8 önemli noktaya parmak bastı.

"08.09.1999 tarihine kadar sigorta başlangıcı olup, sigortalılık süresi ya da prim gün sayısını tamamlamayan milyonlarca EYT'li var" diyen Erdursun, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

*Son 2520 gün içinde prim gün sayısı Bağ-Kur'da fazla olanlar, Bağ-Kur'da kadınlar 7200, erkekler 9000 günü tamamlamalı, bu durumda olanlar Bağ-kur'da gün sayısının erkeklerde 7200, kadınlarda 5400 güne düşmesini bekliyor.
*Son 2520 gün içinde 1260 günden daha fazla hangi statüden priminiz varsa o statüden emekli olacaksınız,
*SSK'dan emekli olmak daha avantajlı
*Ortağı olduğu şirkette sigortalı olanlar 2019/9 sayılı Genelgeye dikkat etmeli,
*Bağ-Kur'da gün sayısını tamamla süresi 3 yıl 6 aydan daha uzun sürecek olanların SSK'ya geçmesi daha uygun olur. 
*Kendi adına işyeri olanlar ya da şirket ortağı olup SSK'dan emekli olmak için başka bir işyerinde kendisini sigortalı olarak gösterenler çok dikkatli olmalı çünkü bir kişi bir işyerinde gerçekten çalışmıyorsa ve kendisini sigortalı gösteriyorsa bunun adı sahte sigortalılıktır ileride emekliliğiniz iptal olabilir.
*İşyerinizi ya da ortaklığınızı devredip Bağ-Kur'u sonlandırıp sigortalı çalışmanız başka bir işyerinde kendinizi sigortalı göstermeden kaynaklanan emeklilik iptali riskini ortadan kaldırır.
*Geçmiş dönemde Bağ-Kur süreleriniz varsa ve ödeme yapmadığınız için bu süreler silinmiş ise bu süreleri ihya (canlandırma) yapmanın fayda analizini yapmanız gerekir.

Erdursun açıklamasında, bu durumlarda yapılacaklar için kendisi ile iletişime geçilmesini istedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç