EYT Komisyonunun En Çok Üzerinde Durduğu Erken Emeklilik Formülü Açıklandı

EYT Komisyonunun En Çok Üzerinde Durduğu Erken Emeklilik Formülü Açıklandı

Emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Açıklamada EYT komisyonunun üzerinde durduğu son formüle yer verildi.

Emekli Haberleri 27 Tem 2022 08:58 204
EYT Komisyonunun En Çok Üzerinde Durduğu Erken Emeklilik Formülü Açıklandı

EYT Komisyonunun en çok üzerinde durduğu formül.

Hükümete yakın Türkiye Gazetesi'nin son dakika olarak aktardığı habere göre Çalışma Bakanlığı'nda kurulan EYT komisyonunun üzeirnde en çok durduğu formülün prim gün sayısı formülü olduğu öğrenildi. kadınlarda 7 bin 200 , erkeklerde ise 9 bin prim gün sayısını tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli edilmesi gündemde.

FORMÜL ARAYIŞI SÜRÜYOR

Türkiye Gazetesi'nde bugün yer alan haberde, emeklilikte yaşa takılanlar için formül arayışının devam ettiği öğrenildi. Çalışma Bakanlığında bürokratlar ve uzman isimlerden oluşturulan komisyon, dünyadaki emeklilik modellerini mercek altına aldı ve incelemelerde bulundu. Özellikle Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerde uygulanan emeklilik sisteminin Türkiye'de uygulanabileceği bildirilirken her iki ülkede emeklilik yaşının 67 olduğu açıklandı. 

İki ülkede 67 yaşını beklemek istemeyenler için 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor. Erken emekli olmak isteyenlerin emekli maaşları yüzde 12 ile 18 arasında bir kesinti ile bağlanıyor. 

TÜRKİYE MODELİ

Bu iki ülkedeki formüller masada ağır basarken bürokratlar, Türkiye modeli üzerinde duruyor. Komisyonda yapılan son toplantıda , kadınlarda 7 bin 200 gün , erkeklerde ise 9 bin prim günü dolduranların yaş şartına bakılmadan emekli edilmesi konuşuldu.

Sizce kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 gün ile emeklik mi; yoksa maaş kesintisi ile emeklilik mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

EPT 'YE DE ÇÖZÜM

Bir de emeklilikte prime takılanlar var. Yaşı doldurmasına rağmen prim gün eksiği n edeniyle emekli olamayanlar için de düzenlemenin masada olduğu, bu kapsamda eksik primlerin tamamlanması için bir düzenleme yapılması ya da eksik maaşla emekli edilmeleri gündemde.

EYT Sürecinden bildirmle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (204)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
8200 primim var günüm doldu diye Sgorta yaptırmadım şimdi benden 9000 prim istiyorsunuz adalet değil bilseydim 3 senedir pirim yatırırdım adalet Dağıtım madur etmeyin insanları
Ziyaretçi 17 Gün Önce
99 öncesi yasa neyse o uygulansın bizim formüle ihtiyacımız yok
Ziyaretçi 17 Gün Önce
99 öncesi yasa neyse o uygulansın bizim formüle ihtiyacımız yok
Ziyaretçi 17 Gün Önce
Siz boyle yaparsanız kaybedersiniz
Ziyaretçi 18 Gün Önce
5500 günde pirim dolarken 9000 gün para ödedi isem ben bu kesintiye karşı çıkarım ayrıca '3600 gün pirimi olanlar ile aynı kefede olmak istemiyorum ::“