Evini Kendi Yenilemek İsteyenlere Kira ve Kredi Faiz Desteği!

Evini Kendi Yenilemek İsteyenlere Kira ve Kredi Faiz Desteği!

Kentsel dönüşümde yeni bir safhaya geçildi. Evini kendi yenilemek isteyenler hem kira hem de banka kredilerinde faiz desteği alabilecek.

Emlak 04.6.2022 21:19 0
Evini Kendi Yenilemek İsteyenlere Kira ve Kredi Faiz Desteği!

Kentsel dönüşümde yeni bir döneme geçildi. Evini kendi yenilemek isteyenler hem kira hem de banka kredilerinde faiz desteği alabilecek.

Riskli konutlar hızla yenilenecek, kendi evini kendisi yenileyenler hem kira hem de banka kredilerine faiz desteği alabilecek. Ülke genelinde milyonlarca riskli yapı Kentsel Dönüşümle birlikte yenileniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracak adımlar atılacağını söylemişti.

Önemli bir adım olan bu karar ise bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Daha önceden kendi evini dönüştürmek için tek bir destekten yararlanan mülk sahipleri,artık hem kira hem de banka kredilerine faiz desteği alabilecek.

HEM KİRA HEM FAİZ DESTEĞİ

Yeni düzenleme ile dönüşüme girecek binalar için yapılacak bu destekten gecekondusunu yenileyenler de faydalanacak.

RİSKLİ ALANDA 48 AY KİRA ÖDEMESİ YAPILACAK

Evini veya iş yerini kendisi dönüştürmek isteyenler için riskli yapılarda 18 ay, riskli alanlarda ise 48 ay kira desteği verilecek. Kira yardımı illere göre 715 ile Bin 150 TL arasında olacak.

EVİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTEYENLERE 160 BİN LİRAYA KADAR KREDİ

Kira desteğinin yanında banka kredilerinde de kolaylık sağlanacak. Enerji verimli konutlar için yüzde 0,88 faiz oranı uygulanacak.

Diğer konutlarda bu oran yüzde 0,96'ya inecek. Faiz destekli dönüşüm kredisi 400 bin TL'ye kadar verilecek. Evini güçlendirmek isteyenlere 160 bin TL'ye kadar kredi kullandırılacak.

YÜZDE 18 YERİNE YÜZDE 1 KDV ÖDEYECEK

Tapu ve noter harçlarından muaf olacak bu destekle birlikte damga vergisi de alınmayacak. Yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek.

Yorumlar (0)

Seç