Evi olmayanlara müjde: Devlet 81 ilde kiracılara ucuza arsa satışı yapacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Evi olmayanlara müjde: Devlet 81 ilde kiracılara ucuza arsa satışı yapacak

Son dakika haberi geldi: Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada 81 ilde devletin ucuza arsa satışı yapacağına yer verildi. İşte son dakika bilgileri.

Emlak 9 Ağu 2023 21:19 26
Evi olmayanlara müjde: Devlet 81 ilde kiracılara ucuza arsa satışı yapacak

Evi olmayan vatandaşlara müjde: Devlet arsaları uygun fiyata satılacak.

Evi olmayan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren son dakika haberi geldi. Gelen haberde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut fiyatlarını düşürecek yeni bir çalışmaya imza atacaklarını söyledi. Bakan Özhaseki dikkat çeken ve sevindiren ifadeler kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm ile ilgili son durumu aktaran Bakan Özhaseki, "İçinde oturduğumuz konutları daha güvenli hale getirebilirsek, hiçbir şeyden korkmamıza gerek yok. Eğer sağlıklı değil ise her sallantıda korkabiliriz. Kentsel dönüşümle ilgili 2012'de bir yasa çıktı. Ondan öncesinde bir yasa yoktu. Uzunca bir süre belediye başkanlığı yaptım. Kendi gücümüzle yol bulmaya çalışırdık o dönemde. Yasa çıkınca, iyi bir zemine oturmuş oldu ve destekler başladı. Bakanlık planlamalarda yardımcı da oluyor. Yasa envai çeşit kentsel dönüşümü kolaylaştıracak çözüm getiriyor. Nüfusumuzun yüzde 71'i birinci ve ikinci derece Deprem bölgesinde oturuyor. Bizim için milat 99 depremi. 99 depreminden yasal mevzuat öyle hazır hale getirildi ki, 8 büyüklüğündeki depreme dayanıklı binalar yapıldı. Tabii burada önemli olan mevzuata uygun yapılması. Eskiden yapı denetim firmaları yoktu. Bu eksik görülünce yapı denetim firmaları ihtas edildi. Yapı denetim binaları her aşamada kontrol ediyor. Şunu gördük; yapı denetim firmaları bağımsız olunca o firmaların mühendis dahi göndermediğini gördük. Biz de buna göre mevzuatı düzenledik. Daha sonra bir yasa daha çıktı. 5 yılda bir kolon kesilmiş mi vs diye kontrol ediliyor. Bu yasa da 6 şubat depremlerine yakın çıktı" dedi.

EV FİYATLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bakan Özhaseki, yeni bir düzenleme kapsamında ev fiyatlarının önüne geçmek, evi olmayan vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştıracak bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini söyledi. 

Gelecek günlerde bu konuda bir çalışma başlatacaklarını, artan ev fiyatlarını düşürmek için hamlelerle sahada olacaklarını söyleyen Bakan Özhaseki, "Önümüzdeki günlerde hem kaynak oluşturabilmek adına Hazine arsalarının tamamen taranması, bunların planlanması daha sonra satılarak kentsel dönüşüm için kaynak oluşturmak şeklinde kullanılacak özel bir birim kuruyoruz" dedi.

EV FİYATLARI DÜŞECEK

Hazine arazilerinin taranacağı ve ekonomiye kazandırılacağını söyleyen Bakan Özhaseki, "Bunların tamamını planlamaya çalışacağız. Tarayarak sonra da ekonomiye katkısı olması için geri dönüş şeklinde bir çalışma da olacak" dedi.

DESTEK VERİLECEK

Hem hazine arazileri uygun fiyatlara vatandaşlara satılacak. Hem de ev yapım aşamalarında vatandaşlara destekler verilecek.

81 İLDE BEKLENİYOR

Devlet arazilerinin vatandaşlara verilmesi düzenlemesinin 81 ilde hayata geçmesi bekleniyor. Siz hangi ilde ucuz arsa bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Kadın erkek konut ve arsa grubumuza > TIKLA KATIL

BAŞVURU BAŞLIYOR

Gelen son dakika bilgilerine göre önümüzdeki günlerde başvuruların başlayacağı, ev yapmak isteyenlere ucuza arsa sağlanacağı bildirildi. Başvuru başladığında bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden ücretsiz indirin:
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (26)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Sinop gerze
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Samsun
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Ankara
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Kocaeli Körfez de varmı acaba
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Gaziantep