Evi olmayanlara 81 ilde arsa müjdesi geldi: Bakan az önce başvuruyu açıkladı

Evi olmayanlara 81 ilde arsa müjdesi geldi: Bakan az önce başvuruyu açıkladı

Evi olmayanlara 81 ilde arsa müjdesi geldi. Bakan kampanya ile uygun fiyata arsa satılacağı bildirilirken ev fiyatlarının düşeceğini söyledi.

TOKİ Başvuru 14 Eylül 2023 23:06 52
Evi olmayanlara 81 ilde arsa müjdesi geldi: Bakan az önce başvuruyu açıkladı

Ev almak isteyenlere müjde geldi: Devlet arazileri ucuza satılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada devlet arazilerinin tarandığını ve yakın zamanda satışa çıkarılacağını, satışlar sonrası ev fiyatlarının ciddi oranda düşeceğini söyledi.

"Herkesin gözünü kulağını çevirdiği alan çok çok önemli. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere her yerde artan kira ve ev fiyatları. Yeni evlenenler var, öğrenciler var, tayini çıkan memurlar var. Fiyatların bu hale çıkması kötü. Neler yapılacak ne olacak?" sorusuna Bakan Özhaseki şu şekilde cevap verdi:

"Fiyatların artmasının birkaç sebebi vardı. Pandemi bunlardan biriydi. Tedarik zincirinin bozulması, pekçok fiyatın yükselmesine neden olan bir şey oldu. Arkasından Ukrayna harbi ile ilgili başlayan bir süreç oldu. Daha sonra deprem felaketi yaşadık. Her şeyi adeta yerinden oynattı. Binlerce kişi evinden çıkmak zorunda kaldı"

TALEP ÇOK OLUNCA FİYATLAR FIRLADI

Bakan talep sonrası fiyatların arttığını söyleyerek, "Talep çok olunca fiyatlar artmaya başladı. Arz talep dengesi bozuldu. Bunun için birkaç şey yapmamız gerekiyor. Daha fazla arz yapmamız lazım" dedi.

NELER YAPILACAK?

Fiyatların aşağı çekilmesi için yapılacaklarla ilgili açıkalma yapan Bakan Özhaseki, "Kentsel dönüşüm yapılması, yeni konutların yapılması, İstanbul'un depreme hazırlanması özellikle bunlar çok önemli" dedi ve arsa kampanyasını şu şekilde verdi:

"2. şimdi yeni bir genel müdürlük oluşturuyoruz. Bugün onun kanun taslağını çalıştık. O genel müdürlük bünyesinde biz tüm hazine arazilerini taratıp sonra da onları planlayıp arz etmeyi düşünüyoruz. Elbette ki bunlarıkn satışı yapacak. Ama fazlaca arz ettiğimizda fiyatlar da düşecek.

Şu anda bir müteahhit, Ankara'da İstanbul'da eğer ev yapmak isterse arsa sahibinin karşısına gittiğinde en az yüzde 50 ile pazarlığa başlıyor. Yani 2 daireden biri arsa sahibine 1'i müteahhide. Böyle olunca ev alan insan 2 misli ödemek zorunda kalıyor.

O arsaya değeri veren yine devlet, yolu geçirmiş altyapı yapmış piyango size vurmuş. Bu doğru iş değil.

Orada fazlaca arz yaparak fiyatları dengeleyecek şekilde inşallah ortamı düzeltmemiz lazım. 2-3 seneye kalmaz bu arz talep dengesini rayına oturtup fiyatların aşağı düştüğünü yeniden görürüz" Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

NASIL OLACAK?

Devlet arazileri imarlı hale getirilecek ve ihale usulü ile, açık artırma usulü ile satışa çıkarılacak. Satışa çıkarılacak arsalara konutlar yapılacak. Normalde ciddi rakamlara çıkan arsalar nedeniyle ev fiyatları artarken devlet arazilerinin daha uygun fiyatlara satışa çıkacağı ve bununla birlikte ev yapım maliyetlerinin azalaltılarak konut fiyatlarının aşağı çekileceği öğrenildi. Siz hangi ilde arsa bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Konut arsası başvuruları başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden Finans7 mobil uygulamasını ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (52)

Seç


Ziyaretçi 6 Gün Önce
Gaziantep
Ziyaretçi 9 Gün Önce
edirne
Ziyaretçi 9 Gün Önce
istanbul
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Erzurum İspir
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Ülkence Ankara’da Mamak Gökçe yurt 2.500 konut toki projesi ni yapın çıkan yeri bile yapmazsan nereye yapalım diyorsunuz Sincan toki projesi İstanbul toki projesi Samsun toki projesi daha bursürü toki projesi var bunlar yapılsa zaten millet rahatlıyacak