Evi olmayan, ilk evini alacaklara kamu bankaları konut kredisi verecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Evi olmayan, ilk evini alacaklara kamu bankaları konut kredisi verecek

Evi olmayanlara, ilk evini alacaklara kamu bankalarından düşük faizli yüksek vadeli kredi hazırlıkları devam ediyor. Sektörden son dakika açıklaması geldi.

Emlak 21 Ocak 2024 1
Evi olmayan, ilk evini alacaklara kamu bankaları konut kredisi verecek

Hükümete yakın sayfa açıkladı. Düşük faizli yüksek vadeli konut kredisi geliyor.

Konutta son dakika açıklaması geldi. Türkiye Gazetesi'nde yayınlanan habere göre 2024 yılının konut yılı olacağı ve konutta yeni kampanyaların açıklanacağı bildirildi. Peki ilk evini alacaklara konut kredisi kampanyası ne zaman başlayacak? İlk defa konut alacak vatandaşlar krediye nasıl başvuru yapacak?

Necmi Çiçekçi'nin kaleme aldığı yazısına baktığımızda sektör yetkilileri, 2024 yılının konut yılı olacağını ve kredi musluklarının açılarak özellikle dar gelirli vatandaşların konut sahibi yapılacağı öğrenildi.

Luxera Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Taş, yeni kredi kampanyasının sektöre önemli bir hareketlilik getireceğini söyleyerek, "İnşaat ve gayrimenkul sektörü için 2023 yılı, yaşanan süreçler sebebiyle düşük performanslı bir yıl oldu. Yabancıya konut satışında da çok ciddi bir düşüş yaşandı. Gayrimenkul sektöründe bugünden itibaren konuta ulaşımı kolaylaştıracak yeni modelleri konuşmamız gerekiyor. Son yıllarda arsa maliyetlerinde yaşanan ciddi artışlar konut fiyatlarına direkt olarak yansıdı. Bu noktada arzın artması ve konuta ulaşımın daha uygun seviyelere gelmesi için uygun maliyetli arsaya ulaşmamız gerekiyor. Öte yandan uygun maliyetlerle sunulacak konut kredilerinin sektörde önemli bir hareketlenme sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLİ YÜKSEK VADELİ KREDİ VERECEK

Taş açıklamasının devamında hükümetin yeni bir kredi kampanyası üzerinde çalıştığını söyleyerek, "TÜİK rakamlarına göre 2023 yılı içinde ipotekli konut satış rakamı, bir önceki yıla göre yüzde 36,6 düşerek 177 bin 748 olarak gerçekleşti. Bu rakam bize bankaların konut kredisi verme konusunda ne kadar isteksiz olduklarını net bir şekilde gösteriyor. Yıllık 800 bin konut ihtiyacı bulunan ülkemizde, satışların büyük kısmı kredi ile gerçekleşiyor. Bu nedenle ivedilikle yeni bir kredi kampanyasına ihtiyaç var. Hükûmetin kamu bankaları aracılığıyla böyle bir planı bulunuyor. 2024 yılında uygun ödeme şartlarıyla açıklanacak bir kampanya sektöre can suyu olacaktır" ifadelerini kullandı.

HAZIRLIK VAR

Yeni kampanya ile ilgili gelen son dakika açıklamasına baktığımızda sektör temsilcileri, kredi kampanyası hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Özellikle yerel seçimlere kısa süre kala bu konuda müjdenin gelmesi bekleniyor. Gündemde 180 ay vadeli bir kredi kampanyası olduğu ve 2. el konutları da kapsaması bekleniyor. Müjdeden haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
artık konut almak imkansız. ev sahibi olmak hayal