Ev kiraları ne zaman düşecek? Hafize Gaye Erkan tarih verdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ev kiraları ne zaman düşecek? Hafize Gaye Erkan tarih verdi

Son dakika haberi: Fahiş kiraların ne zaman biteceği, kira fiyatlarının ne zaman dengeye oturacağı açıklandı.

Emlak 29 Kasım 2023 3
Ev kiraları ne zaman düşecek? Hafize Gaye Erkan tarih verdi

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, kiraların ne zaman düşeceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklamada fahiş kiraların ne zaman dengeye oturacağını, kiraların ne zaman makul seviyelerde duracağını duyurdu.

İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'na katılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, burada kürsüye geçti ve gündeme, piyasalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hem sürdürülebilir hem de kaliteli büytümenin önündeki en büyük riskin fiyat oynaklıkları olduğunu söyleyen Erkan, öncelikli şekilde yapılacak şeyin dezenflasyon olması gerektiğini söyledi. Enflasyon ile mücadelenin ilk koşulu ortak algı ve farkındalık diyen Erkan, öngörülebilir enflasyon patikasının toplumun geneli ve fiyat koyucular tarafından kabul ve itibar görmesinin önemli olduğunu söyledi.

Erkan enflasyon ile mücadele ile ilgili yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

Düşük enflasyon, tek başına fiyat istikrarından çok daha geniş anlamda bir istikrara tekabül ediyor ve artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır. Enflasyon patikası gösterge olarak kabul görmediği oranda dezenflasyonun maliyeti artacak. Enflasyonun, patika yakınında gerçekleşmesi amacından taviz verilmeyecek. Enflasyon beklentilerinde iyileşme işaretleri belirmeye başladı. Fiyatlama davranışlarında da olumlu bazı gelişmeler yaşanıyor. Otomobil, beyaz eşya ve mobilya gibi ürün gruplarında uzun aradan sonra fiyat indirimleri görülmeye başlandı.

TL'YE GEÇİŞ ZAMANI

"Reeskont kredilerinin yüzde 75'inin firmalara ilave teminat maliyeti oluşturmadan verilmesini hedefliyoruz. Bu konuda önemli mesafe kaydedildi. Güçlendirilmiş YTAK ile cari dengeye katkı verecek, dolaylı etkileri kur ve fiyat istikrarında hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz" diyen Erkan, TL'ye geçiş zamanının geldiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz"

KİRALAR İÇİN TARİH AÇIKLADI

Yüksek kiralar artık sadece büyükşehirlerin değil il ilçe fark etmeden tüm Türkiye'nin ana sorunlarından biri haline geldi. Fahiş seviyelere kadar çıkan kira fiyatlarının dengeye oturacağı tarih merak edilirken konu ile ilgili Hafize Gaye Erkan'dan açıklama geldi.

Erkan açıklamasında kiralık ev ilanı fiyatlarındaki artışın azaldığını, belirgin yavaşlama sinyalleri aldıklarını söyledi ve kirada dezenflasyonun 2024 yılı sonunda ve 2025 yılında daha hissedilir hale geleceğini söyledi.

Erkan yaptığı açıklamada, "Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri de aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmektedir. Altın, döviz ve gayrimenkul fiyatları üzerindeki baskı yavaşlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
Yine bu kiralar düşmez evi kirada olan bayram eder ama yine ezilen dar gelırliler olur biz dar gelirli aileler in yüzü hiç mi gülöüyecek üç kuruşa geçinmek ve kira ödemek zorunda kalıyorum elde avuç hiç birşey kalmıyor bu dünya zenginlerin dünyası biz fakirlerin çile dünyası
Ziyaretçi 3 Ay Önce
1.20 konut kredisi hayal oldu
Ziyaretçi 3 Ay Önce
1.20 ilk evim konut kredisini bekliyoruz. Bir an önce çıkmasını istiyoruz. Ne zaman açıklanır?