Euronun Düşme Nedeni ve Flaş Euro ile Sterlin TL Tahmini Geldi

Euronun Düşme Nedeni ve Flaş Euro ile Sterlin TL Tahmini Geldi

Euro dolar paritesi hakkında bir son dakika açıklamasında bulunan Selçuk Geçer, dikkat çeken ifadeler kullandı.

Döviz 11 Tem 2022 21:11 0
Euronun Düşme Nedeni ve Flaş Euro ile Sterlin TL Tahmini Geldi

Euro'nun düşme nedeni ve tahmini geldi.

Ekonomist Selçuk Geçer bir son dakika açıklamasında bgulundu ve Euro kurunda yaşanan düşüşün nedenini açıklarken Dolar/Euro paritesi hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. 

NEDEN DÜŞÜYOR?

Euro kurunun düşme nedeni hakkında konuşan Geçer, "En çok merak edilen konu dolar ve altın. Parite hareketi mesela neden yaşadık. 20 yılın en düşük seviyesini yaşadık. Ve bu burada kalmayacak. Düşmeye devam edecek. 1 seviyesi test edilecek ve orası kırıldı mı uçurum gibi 0.80'lere kadar düşer. Böyle olur demeyin. Fed'in daha agresifleşmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın daha yavaş hareket etmesi, Almanya'nın 30 yıl sonra dış ticaret açığı vermesi. Almanya ve Avrupa'nın belli yerlerinde mi yükseliyor yoksa her yerde mi? İsviçre'nin enflasyonu 29 yılın zirvesinde. 30 yıl, 20 yılın zirvesi konuşuluyor. Bunlar hep kriz alarmı. İşler daha da kötüşeşecek. Nomura diyor ki 2023'te büyük ekonomilerde resesyon sinyalleri artıyor. Büyük ekonomiler resesyonla boğuşacak gelişmekte olan ülkeler daha dar boğaa girecek. Bunun tam tersini söyleyenler var. Gelişmekte olan ülkeler daha rahat atlatacak diyenler var. Ama ben onlardan değilim. Hele Türkiye için hiç değilim. Bu kadar çok dolar ihtiyacı var. Dolar bulunamazken , dış ticaret açığı olurken, cari açık problemi varken, rezervler boşalmışken, onun için bu tatsız süreç biraz daha gidecek. " dedi.

EURO DOLAR PARİTESİ NE KADAR?

Parite şimdi 1.0068 seviyesinde seyrediyor. Gündüz saatlerinde kısa süreliğine dolar ile Euro eşitlendi ve parite ilk defa 0.99 seviyesine geriledi. Selçuk Geçer yaptığı açıklamada paritenin daha da düşebileceğini söyledi. 

Geçer açıklamasında, "Euro dolar paritesi düşüş eğilimi devam ettirecek. 1'in altına inecek hatta daha da altına inecek. 0.80 'leri göreceğiz. Bu da şunu getirecek. Şu anda gördüğümüz tablonun terse dönmesi olacak. Euro dolar paritesi dolar euro paritesi değişecek. Sterlin ise daha oturaklı yerinde duruyor. O yüzden Sterlin'in yükseleceğini düşünmüyorum" dedi.

Tüm açıklama ve detaylı anlatım şu şekilde:

Uyarı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7 , emtialar, döviz kurları ve piyasalar hakkında yatırm tavsiyesi vermez.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç